0-1 și 5-1, scenariul săptămânii în 2.Liga

7 - 12 / 10 / 2019 © Săptămâna de eșalonul secund a avut trei jocuri în care echipa condusă a câștigat cu 5-1: Ericsson (până în min.33), Lex-ADSA (până în min.21) și Electronic Arts (până în min.20).
Performerele etapei a treia au fost ING Bank și Ericsson, învingătoare în fața unor echipe care au evoluat în
Play-off. De asemenea, Deloitte Digital a debutat cu două jocuri care i-au adus o primă victorie stagională.

Participantă în barajul de promovare, Admiral pierde al doilea joc consecutiv din debutul stagional. Debutanta ING Bank a avut un start formidabil, cu un hattrick semnat de stranierul Laurențiu Novac în primele 8 minute, pentru ca apoi jocul să alterneze perioadele de posesie și finalizare: 4-1 la pauză și 7-4 în finalul celui mai spectaculos joc al etapei.

Cu gânduri de Play-off, acolo unde Tuborg a fost prezentă în sezonul trecut, Ericsson a obținut primul succes stagional și revanșa după eșecul din ediția precedentă. Producătorii de băuturi au condus cu 1-0 până în minutul 33, pentru ca în ultimele șapte minute IT-iștii să puncteze de cinci ori consecutiv: 1-5 și patru goluri pentru Cristian Nistor.

Condusă de Concelex cu 2-4, formația din RINF TECH a avut o revenire incredibilă imediat după pauză: șase goluri la rând în doar șase minute și 8-5 în final, triple pentru Cătălin Neagu, respectiv Cristian Niță.

Dacă în sezonul trecut a învins cu goluri pe final, de data aceasta UiPath a cedat cu Lex-ADSA după ce a avut 1-0 la pauză: 1-5 în epilog, iar specialiștii în drept obțin primele puncte.

În coordonate aproape identice cu etapa trecută disputat în fața Admiral, DCN EU Cash & Carry a învins Wipro după un joc spectaculos: 0-2 și 2-2 la pauză, 2-3 și 6-5, golul victoriei fiind marcat de Ginel Oprea în minutul 34.

Jocul de debut în campionat a fost unul sub propriile așteptări pentru Deloitte Digital, care a cedat cu 0-2 în fața Engie, cu goluri primite în minutele 4 și 11.
La trei zile distanță însă, restanța cu Wipro a fost tratată diferit de echipa coordonată de Lucian Avasilencei, iar rezultatul a fost unul pe măsură: 4-0, după reprize simetrice și patru marcatori diferiți.

Învinsă de DCN EU și Wipro, EY și-a apropiat prima victorie din sezon în etapa cu GreenPoint: 2-1 la pauză și penalty apărat în minutul 30, apoi 3-1 și 5-2 în final.

Electronic Arts a avut nevoie de inspirația lui Emanuel Canale din min.39, completată apoi cu reușita lui Valentin Mazilu, pentru a trece de PharmaFarm: 2-1 la pauză, 3-1 și 3-3, în final 5-3.

În avans pentru runda 4, FAIR Play a condus Electronic Arts aproape întreaga prima repriză, pentru ca după egalarea ce a precedat pauza să cedeze subit: 1-5 și triplă pentru gamerul Mihai Dragomir.

Etapa curentă cu BCR a fost abordată de FAIR Play cu un lot de 10 jucători dintre care s-a remarcat Dragoș Șerbănescu (ex-TTA). Cu trei reușite în primele 5 minute, bancarii și-au impus repede punctul de vedere și, după 5-2 la pauză, s-au detașat categoric: 12-3 final, cu Dănut Gureșoae autor la 4 goluri.

* Pauza cauzată de amânarea jocului cu Segula a fost folosită de Sport Suport printr-un amical cu Domino’s Pizza (scor 13-1).