Bine ați venit pe site-ul oficial al Ligii Companiilor - campionatul fotbalistic de elită pentru companii ! Fotbal pe teren redus, campionat cu ligi valorice, tur-retur Arbitraj profesionist de futsal, mingi oficiale Champions League, arena high-class astroturf Premii & acces la ofertele speciale ale partenerilor Comunitate formată în 10 ani de competiții Acces garantat la meciuri amicale, în turneul național Superliga Companiilor și în turneele europene ale EFBLU Site updatat cu statistici, cronici de meci, poze și rezumate video

CLASAMENT FINAL 2.Liga Companiilor - Play-off - 2019/2020

Loc Echipa J V E I Golaveraj Puncte
1. -BCR- 11
8
1
2
40
- 26
25
2. -Admiral- 11
7
1
3
48
- 35
22
3. -RINF TECH- 11
7
0
4
62
- 46
21
4. -Ericsson- 11
5
2
4
43
- 41
17
5. -Sport Suport- 11
4
1
6
46
- 49
13
6. -Segula- 11
2
4
5
34
- 49
10
7. -ING Bank- 11
2
4
6
39
- 55
10
8. -Electronic Arts- 11
2
2
7
33
- 44
8
departajarea se face în funcție de puncte și, apoi, de rezultatele directe.
» Locurile 1,2 promovează în 1.Liga (2021).
» Locurile 3,4,5 joacă în BARAJ de promovare cu echipe din 1.Liga (locurile 11,12,13,14).

» Locul 6 joacă în Pre-BARAJ cu câștigătoarea din 2.Liga-Turneu.

* sistemul este condiționat de licențierea pentru sezonul 2021.
pagina dedicată echipei poate fi accesată printr-un click pe denumire.

PROGRAM FINAL 2.Liga Companiilor - Play-off 2019/2020

  • Et.1-7
  • Et.8
  • Et.9
  • Et.10
  • Et.11
  • Et.12-14
ETAPA 12 (jocuri anulate)

BCR vs Ericsson
Segula
vs ING Bank
Admiral
vs RINF TECH
Sport Suport
vs Electronic Arts
ETAPA 13 (jocuri anulate)
Segula vs Sport Suport
BCR
vs ING Bank
RINF TECH
vs Ericsson
Admiral
vs Electronic Arts
ETAPA 14 (jocuri anulate)
Ericsson vs Segula
Electronic Arts
vs RINF TECH
ING Bank
vs Admiral
Sport Suport
vs BCR

CLASAMENTE FINALE 2.Liga Companiilor - Turneu 2019/2020

Loc Echipa J V E I Golaveraj Puncte
GRUPA A
1. -AESAv- 3
3
0
0
29
- 6
9
2. -DCN EU Cash & Carry- 3
3
0 0
22
- 10
9
3. -Wipro- 4
2
0
2
15
- 22
6
4. -UiPath- 4
1
0 3
12
- 23
3
5. -FAIR Play- 4
0
0 4
15
- 32
0
GRUPA B
1. -LexLAZIO- 3
3
0
0 12
- 4
9
2. -Tuborg- 4
3
0
1
18
- 10
9
3. -Engie- 4
2
0 2
13
- 10
6
4. -Concelex- 3
1
0 2
9
- 16
3
5. -Societe Generale- 4
0
0
4
8
- 20
0
• departajarea se face în funcție de puncte și, apoi, de rezultatele directe.
» După faza grupelor (5 etape), 8 echipe se califică în faza eliminatorie (sferturi de finală, semifinale, finală): locurile 1,2,3 și 4 din fiecare grupă.
» Câștigătoarea joacă în în Pre-BARAJ cu locul 6 din 2.Liga-Play-off şi, dacă învinge, în BARAJ de promovare cu o echipă din 1.Liga.

* sistemul este condiționat de licențierea pentru sezonul 2021.
pagina dedicată echipei poate fi accesată printr-un click pe denumire.

PROGRAM 2.Liga Companiilor - Turneu 2019/2020

  • Et.1
  • Et.2
  • Et.3
  • Et.4
  • Et.5
  • Faza finală
LUNI, 16 Noiembrie 2020 (SEMIFINALE)
INFO
19:10 AESAv
- Tuborg
1
: 5
20:00 LexLAZIO
- DCN EU
6 : 2
MIERCURI, 18 Noiembrie 2020 (FINALA)
19:30 Tuborg
- LexLAZIO
2 : 1

DISCIPLINĂ 2.Liga Companiilor - sezon 2019/2020

ÎN STARE DE SUSPENDARE
* nu există.

PASIBILI de suspendare (cumul de cartonașe în sezon)
* nu există.

* actualizat în 17-nov.-20
* la eliminare directă sau indirectă (cumul de cartonașe galbene într-un meci), jucătorul este suspendat minimum o etapă.
* la cumul de 4,7,9,11,12 etc. cartonașe galbene primite în meciuri diferite, jucătorul este suspendat o etapă.
* cartonașele galbene din sezonul regulat au fost eliminate din istoric.
AU FOST SUSPENDAȚI
• Andrei GIUȘCĂ (ING Bank) - 1 j (et.19).
* cumul 4 cartonașe galbene stagionale.
• Matei MOLDOVEANU (
Concelex) - 1 j (et.16).
* eliminare indirectă (2 cartonașe galbene în meci).
• Petrică-Laurențiu ANDREOIU (
BCR) - 1 j (et.16).
* eliminare indirectă (2 cartonașe galbene în meci).

• Mihail-Daniel ENCIU (
DCN EU) - 1 j (et.15).
* cumul 4 cartonașe galbene stagionale.
• Călin-Nicușor CĂLIN (
Wipro) - 1 j (et.15).
* eliminare indirectă (2 cartonașe galbene în meci).
• Dan-Tudor RĂUȚ (EY) - 1 j (et.12).
* cumul 4 cartonașe galbene stagionale.
• Codruț-Bogdan CIUCĂ (BCR) - 1 j (et.8).
* eliminare directă (henț în fază iminentă de gol).
• Andrei-Valeriu CONSTANTIN (BCR) - 1 j (et.8).
* eliminare directă (fault în fază iminentă de gol).

• Cristian-Ionuț LAZĂR (GreenPoint) - 1 j (et.6 - restanță).
* eliminare directă (jigniri aduse adversarului).

• Mihai-Daniel ENCIU (DCN EU Cash & Carry) - 3 j (et.5,6,7).
* eliminare indirectă (cumul 2 cartonașe galbene în meci), injurii adresate arbitrului (după eliminare).

• Dan-Nicolae ANGHEL (Tuborg) - 1 j (et.6).
* eliminare directă (jigniri aduse adversarului).

• Alexandru ENACHE (Lex-ADSA) - 1 j (et.6).
* eliminare directă (reacție la un fault suferit).

• Petruț-Laurențiu NOVAC (ING Bank) - 1 j (et.5).
* eliminare indirectă (cumul 2 cartonașe galbene în meci).

• Alexandru ENACHE (Lex-ADSA) - 1 j (et.3).
* eliminare indirectă (cumul 2 cartonașe galbene în meci).

CLASAMENT FINAL 2.Liga - sezon regulat 2019/2020

Loc Echipa J V E I Golaveraj Puncte
1. -BCR- 19
18
0
1
84
- 36
54
2. -Admiral- 19
16
0
3
119
- 54
48
3. -RINF TECH- 19
15
0
4
126
- 55
45
4. -Ericsson- 19 12
3
4
98
- 69
39
5. -Sport Suport- 19
12
2
5
106
- 59
38
6. -ING Bank- 19
11
3
5
102
- 68
36
7. -Electronic Arts- 19
11
2
6
92
- 60
35
8. -Segula- 19
10
4
5
86
- 51
34
9. -DCN EU Cash & Carry- 19
10
4 5
98
- 71
34
10. -Tuborg- 19 9
2
8
72
- 79
29
11. -Deloitte Digital- 19
9
2
8
78
- 67
29
12. -Wipro- 19
8
2
9
83
- 89
26
13. -EY- 19
7
2
10
59
- 62
23
14. -Concelex- 19
5
4
10
74
- 106
19
15. -PharmaFarm- 19
4
2
13
66
- 121
14
16. -AESAv- 19 4
1
14
67
- 97
13
17. -UiPath- 19
4
1
14
52
- 126
13
18. -Engie- 19
3
3
13
55
- 97
12
19. -Societe Generale- 19 3
0
16 61
- 107
9
20. -Flagas- 19 0 1
18
30
- 135
1
departajarea se face în funcție de puncte și, apoi, de rezultatele directe.
» După tur, locurile 1-8 continuă în "2.Liga-Play-off" unde joacă returul (nou clasament doar cu rezultatele directe). La final, locurile 1,2 promovează în 1.Liga (2020/21), locurile 3,4,5 joacă în BARAJ de promovare cu echipe din 1.Liga și locul 6 joacă în Pre-BARAJ cu câştigătoarea 2.Liga-Turneu.
» După tur, locurile 9-20 şi echipe debutante continuă în 2.Liga-Turneu, cu grupe şi faza finală. Câştigătoarea joacă în Pre-BARAJ cu locul 6 din 2.Liga-Play-off şi, dacă învinge, cu o echipă din 1.Liga.

* sistemul este condiționat de licențierea pentru sezonul 2021.
pagina dedicată echipei poate fi accesată printr-un click pe denumire.

PROGRAM FINAL 2.Liga - sezon regulat 2019/2020

  • Et.1
  • Et.2
  • Et.3
  • Et.4
  • Et.5
  • Et.6
  • Et.7
  • Et.8
  • Et.9
  • Et.10
  • Et.11
  • Et.12
  • Et.13
  • Et.14
  • Et.15
  • Et.16
  • Et.17
  • Et.18
  • Et.19
LUNI, 12 Octombrie 2020
18:50 Deloitte Digital
- RINF TECH
0 : 5 f.joc
MIERCURI, 14 Octombrie 2020
20:30 DCN EU
- Concelex
8 : 5
JOI, 15 Octombrie 2020
22:00 Wipro
- Ericsson
4 : 3
22:50 Sport Suport
- BCR
1 : 3
VINERI, 16 Octombrie 2020
19:10 Electronic Arts
- Admiral 1 : 5
20:50 Engie
- PharmaFarm
5 : 0 f.joc
--:-- Societe Generale - AESAv 5 : 0 f.joc
--:-- Flagas - UiPath
0 : 5 f.joc
--:-- Segula - Tuborg 5 : 0 f.joc
--:-- EY - ING Bank 0 : 5 f.joc

GOLGHETERI FINAL 2.Liga Companiilor - sezon 2019/2020

● 37 g ● Mihai-Ovidiu DRAGOMIR (Electronic Arts)
* 0 din penalty, 0 cartonașe galbene.

● 37 g ● Cătălin NEAGU (RINF TECH)
* 0 din penalty, 1 cartonaș galben.
● 31 g ●
Cătălin-George HUȚUȘORU (Admiral)
● 29 g ●
Alexandru-Ionuț IORDACHE (PharmaFarm)
● 28 g ● Costel-Silviu COSTACHE (DCN EU)

● 28 g ● Cristian-C-tin NISTOR (Ericsson)
● 26 g ●
Ionuț ȘCHIOPU (Segula)
* clasament final - actualizat în 18 oct.2020
● Departajarea se face, la final, în ordinea importanței, în funcție de:
- goluri din acțiune.

- număr mai mic de goluri înscrise din lovituri de pedeapsă (7m).
- număr mai mic de goluri înscrise din lovituri de penalitate (10m).
- disciplină (jucătorul cu mai puține avertismente primite).
- prezențe (jucătorul cu mai puține jocuri disputate).
- echipă (jucătorul formației mai slab clasate la final).
DESPRE eșalonul al doilea din Liga Companiilor
Informații oficiale ● 2.Liga ● Sezonul 2019/2020 (ediția 11)

_______________________________________________________________________

SISTEM DE DESFĂŞURARE

2.Liga este cel de-al doilea eșalon valoric al campionatului fotbalistic de elită al companiilor, desfășurat în paralel cu primul eșalon (1.Liga).

• Eșalonul secund a fost format în vara anului 2019, având la bază sezonul precedent și noile înscrieri.
Competiția va avea două faze disputate cronologic, astfel:
Sezon regulat (Septembrie 2019 - Octombrie 2020)

• 20 echipe evoluează în sistem ligă, fiecare cu fiecare, câte un singur joc (19 etape).
Faza finală (Octombrie - Decembrie 2020)
- Play-off - Primele 8 clasate din sezonul regulat se vor califica în secțiunea nou-formată 2.Liga-Play-off, unde vor evolua în sistem ligă, fiecare cu fiecare, câte un singur joc (7 etape).
Clasamentul va fi refăcut și vor fi luate în considerare înaintea startului jocurile disputate între cele 8 echipe în sezonul regulat (similar turului din Play-off).
- Turneu - Ocupantele locurilor 9-20 din sezonul regulat și nou-înscrise (debutante) vor disputa grupe și fază eliminatorie.
* la egalitate de puncte, departajarea în clasament se face în ordine în funcție de rezultatele directe, golaverajul general, criteriul fair-play din faza respectivă (eliminări directe, eliminări indirecte, cartonașe galbene), joc de departajare.
** jocurile eliminatorii încheiate la egalite sunt continuate cu câte o repriză de prelungiri de 5min timp efectiv (fără contabilizarea greșelilor/echipă).

● Câştigătoarea din Play-off va fi declarată "Campioana companiilor din 2.Liga la fotbal 2019/2020" și i se va decerna "Trofeul 2.Liga Companiilor".
● Câştigătoarea din Turneu va fi declarată "Campioana companiilor din Turneul ligii secunde la fotbal 2019/2020" și i se va decerna "Trofeul Turneului Companiilor".

●  În funcție de procesul de licențiere pe care echipele eligibile trebuie să-l îndeplinească până la finele campionatului, o echipă va avea dreptul de a promova în 1.Liga (2021, ediția a XII-a), direct sau prin intermediul de jocuri/turnee de promovare.
Graficul este:

» Pre-BARAJ = câștigătoarea 2.Liga-Turneul vs locul 6 din 2.Liga-Play-off (un singur joc).
» .BARAJ. = locurile 3, 4, 5 din 2.Liga-Play-off și câștigătoarea Pre-BARAJ vs locurile 11, 12, 13 sau 14 din 1.Liga (4 jocuri stabilite prin tragere la sorți, 2.Liga vs 1.Liga).
» promovare directă = locurile 1 și 2 din 2.Liga-Play-off.

Formațiile angrenate în campionat au fost invitate să participe în turneul hibernal de pregătire Cupa Companiilor 2020 - ediția a VIII-a, desfășurat în pauza dintre tur și retur, pe perioada Ianuarie - Februarie 2020.

► În limita locurilor disponibile, formațiile din Liga Companiilor au acces preferențial la participarea în turneul național de elită .Superliga Companiilor .
* ediția a IX-a s-a desfășurat în Mangalia, în intervalul Miercuri - Duminică, în luna Iulie 2020.


Echipele vor avea dreptul de a aplica pentru participarea în cadrul turneelor europene organizate de forul continental de profil EFBLU pe parcursului sezonului.
_______________________________________________________________________

STATISTICI - 2.Liga - final sezon regulat

LEGENDĂ ȘI PUNCTAJ

JUC = jucători avertizați cu cartonaș galben sau roșu.
C-G = cartonașe galbene primite {-1 punct}
LP = lovituri de penalitate cu care a fost sancționată {-2 puncte}
E-I = eliminări indirecte (cartonaș roșu primit pentru cumul de"galbene") {-6 puncte}
E-D = eliminări directe (cartonaș roșu primit) {-10 puncte}
N = meci pierdut la "masa verde" (neprezentare, contestaţie, omologare) {-30 puncte}

* la egalitate de puncte, departajarea se face în funcţie de N, E-D, E-I, C-G, LP, JUC (mai mic), medie vârstă (mai mare).

** se contabilizează inclusiv jucătorii eliminați din lot.
_______________________________________________________________________

 

Copyright "Fotbal pentru Companii" 2008-2020 © Liga Companiilor ®