AD Auto Total câștigă derby-ul campioanelor

--12-14 /11/ 2018--Etapa 9 a adus un duel mult așteptat nu doar prin prisma performanțelor recente cât și prin situația din clasament. Liderul AD Auto Total și-a confirmat statutul de deținătoare a trofeului Ligii Companiilor și i-a furnizat prima înfrângere din sezon fostei campioane TTA.
Rompetrol și Segula au înregistrat victorii din postura de outsidere, în timp ce TUI TravelCenter a bifat primul succes din sezon.

• Ultimele două campioane și cele mai ofensive echipe ale momentului din 1.Liga au oferit un veritabil derby, atât prin evoluția scorului, cât și prin ambiția, ritmul și tensiunea specifice.
Cu doar un punct în istoricul de patru întâlniri din campionat, TTA a deschis scorul în min.2, pentru ca la mijlocul părții secunde AD Auto Total să preia conducerea (2-1).
Eliminarea lui Tănase Mușat din min.22 pentru al doilea cartonaș galben i-a grabit actualei campioane desprinderea pe tabelă, absența coordonatorului Cristian Iordan dovedindu-se insesizabilă la final: 5-1, iar TTA se poate mândri cu faptul că a fost singura prim-divizionară invincibilă după 8 etape. ‹DETALII

• Previzibil judecând după forma arătată de cele două echipe în ultima perioadă, Rompetrol a reușit să furnizeze surpriza etapei prin victoria netă în fața vicecampioanei Gemini Solutions.
În condițiile în care favorita a aliniat o formulă standard de joc, prestația Rompetrol a fost surprinzător de consistentă: 3-0 la pauză, 4-0 și gol de onoare cu două minute înainte de final: scor 4-1. ‹DETALII

BCR a sperat până în penultimul minut al meciului cu Hidroconstrucția că va părăsi terenul neînvinsă în premieră stagională. Egală la pauză după 0-2 (‘6), formația bancară a alergat în partea secundă după o nouă egalare.
Reușita din penalty a lui Bogdan Floarea i-a adus Hidroconstrucției a treia victorie la rând după începutul de sezon fără puncte: 4-2. ‹DETALII

• În plină ascensiune după cele cinci victorii la rând, Marco Vet a cedat în fața Mobexpert în special datorită lipsei de concentrare din minutele de dinainte și după pauză. Alex Șomârlea (x3) și-a pus amprenta pe ofensiva experților în mobilă, care înving cu 4-1 și urcă cel puțin o săptămână pe podiumul din 1.Liga. ‹DETALII

• Cu doar 9 goluri în 7 meciuri și 2-1 până în min.30 al meciului cu ADSA-Enterprise, Mega Image a avut un final deosebit de eficient: 7-2 și cinci marcatori, în ciuda debutului în echipa adversă a stranierului Silviu Costache (DCN EU). ‹DETALII

• Cu șase, respectiv șapte victorii consecutive, Segula și Tuborg au avut parte de un duel cu o câștigatoare neașteptat de evidentă. A fost 3-0 în min.15, 3-1 la pauză și 5-1 la final pentru Segula, în condițiile unui lot advers restrâns numeric și lipsit în partea secundă de aportul lui Marius Gheorghe, eliminat direct pentru comportament nesportiv. ‹DETALII

• După primul punct stagional obținut runda trecută, echipa TUI TravelCenter a înregistrat și prima victorie: 4-2 cu Sodexo Pass, după 1-1 până în min.16 și 3-1 la pauză.
Remarcatul jocului a fost Gabriel Deliu, prin trei goluri completate de un autogol ce a menținut partida palpitantă și în partea secundă. ‹DETALII

• Meciul extremelor din punct de vedere al mediei de vâstă le-a dat câștig de cauză tinerilor gameri de la Electronic Arts în fața experimentaților energeticieni de la Engie: 1-0 la pauză, deprindere categorică pe final și 6-1 în încheiere. ‹DETALII

• În pline activități festive, DTM-MApN nu s-a putut mobiliza pentru etapa cu DCN EU Cash & Carry și a pierdut prin neprezentare, scor 0-5 la “masa verde”.
Retailerii au profitat de ocazie și au disputat un meci intern.