Top Factoring, 5-6. Mellon România, Coface.

1. .EOS KSI România., 2. KRUK România, 3. Mellon România,
4.
Top Factoring, 5-6. Coface, Cycle European.

DESPRE EDIȚIA a IV-a din 2015

Turneul de fotbal “Cupa AMCC” (ed.a IV-a, 2015) a fost organizat pentru Asociația de Management al Creanțelor Comerciale, la Arena Alexandreea Club din București, în perioada 1-10/07/2015.

Întrecerea a reunit 7 companii: Cycle European, Coface, KRUK România, EOS KSI România și debutantele Debt Collection Agency (DCA), Next Capital și Kredyt Inkaso.

Competiţia a fost câştigată de DCA, după o finală în care a depăşit-o clar pe Next Capital.
Pe locul 3 s-a clasat Kredyt Inkaso, care a învins-o pe KRUK România.

6 0 0 6 8 - 58 0 play-out
* departajarea se face în funcție de rezultatele directe (pct, golav).

ȘTIRI

DCA este noua deținătoare a "Cupei AMCC"

Caracterizată prin rezultate total neașteptate, ziua finală din ediția a IV-a (2015) a turneului specific „Cupei de fotbal AMCC” a adus triumful surprinzător al echipei Debt Collection Agency. Adevăratele câștigătoare au fost însă toate cele 7 participante care și-au dat întâlnire timp de două săptămâni pe gazonul Arenei Alexandreea Club din București. Statistic, ordinea în sens descrescător a fost următoarea: Coface, EOS KSI România, Cycle European, KRUK România, Kredyt Inkaso (locul 3), Next Capital (locul 2) și DCA (campioană).
Cu ocazia premierii efectuate în epilogul competiției, președintele
Asociației de Management al Creanțelor Comerciale, Georg Kovacs, a ținut să remarce implicarea de care au dat dovadă companiile-membre, atât prin prezența pe gazon, cât mai ales prin susținerea oferită jucătorilor de colegi și colege.

• Ziua de Vineri, 10 Iulie 2015, a început cu un meci pentru locurile 5-6, în condițiile în care Coface nu a mai putut alinia o echipă competitivă pentru play-out. Deosebit de relaxată față de edițiile precedente, EOS KSI România a cedat în fața Cycle European la lovituri de departajare, după 1-0 și 2-3 în prima parte, 3-6 și 6-6 în timp regulamentar, 1-2 la "loterie" (gol decisiv înscris de Marius Căpitanu).
• O altă mare favorită la finală, KRUK România, a fost eliminată în semifinală de Next Capital, la finele unei confruntări electrizante. A fost 0-1, 2-1 și 2-2 la pauză, apoi 2-3 la final. În cealaltă semifinală DCA a depășit-o pe Kredyt Inkaso, 1-0 la pauză și 5-2 după un joc echilibrat per ansamblu.
• Finala mică a fost adjudecată de Kredyt Inkaso, care i-a administrat un sec 9-3 (4-1 la pauză) echipei KRUK România, resemnată după ratarea finalei mari.
• Marele meci al ediției din 2015 a fost o simplă formalitate pentru DCA, care nu i-a lăsat nicio șansă adversarei de la Next Capital. După 7-0 la pauză și 3-1 în partea secundă (10-1 la final), albaștrii coordonați de Mihai Gîndac încheie în pas de galop turneul de fotbal din 2015.

» CLICK AICI pentru galeria foto a zilei.
______________________________________________________________________

Debutantele continuă cursa pentru finala "Cupei AMCC 2015"

Kredyt Inkaso, DCA și Next Capital, toate trei debutante în ediția a IV-a (2015) a „Cupei de fotbal AMCC”, au reușit să se califice în semifinale. Pentru prima oară în istoria turneului, EOS KSI România va lipsi din ultimul act al competiției.

• Runda a șasea a început, Miercuri, 08/07/2015, cu victoria lejeră a echipei Kredyt Inkaso în fața Coface. După o primă repriză mai puțin reușită în care a deschis scorul abia în minutul 10, trupa coordonată de Alexandru Moraru a apăsat pe accelerație și a învins net, scor 15-1.
Obligată la victorie, DCA a trecut bine peste șocul unui gol primit în startul partidei cu EOS KSI România și a încheiat prima parte în avantaj minim, 3-2. Chiar dacă a egalat imediat după pauză, iar la scorul de 4-3 pentru adversar a evoluat două minute în superioritate numerică după eliminarea unui echipier al DCA, EOS a acuzat accidentarea portarului Tiberiu Buhă și a cedat neașteptat, scor 6-3.
Cu primul loc în clasamentul intermediar adjudecat deja, KRUK s-a trezit condusă de Next Capital cu 4-0 după nouă minute de joc. Cele două combatante au repetat scenariile din meciurile disputate cu EOS, iar balanța s-a echilibrat. KRUK a evitat eșecul pe final dintr-o lovitură liberă deviată - scor final 6-6.
• Ultima etapă din faza preliminară a programat unul din cele mai frumoase meciuri. Fără niciun punct și "lanterne" detașate, Coface și Cycle European au avut parte de un duel palpitant ce a făcut deliciul celor de pe margine. Mai experimentată și cu o condiție fizică superioară, Cycle a reușit să se desprindă după pauză și a bifat primele puncte din turneu: scor 4-9.
Apoi, revelația Kredyt Inkaso nu s-a dezmințit nici în fața vicecampioanei EOS KSI România, pe care a condus-o cu 1-0 și 5-1. Trupa lui Robert Nagy a revenit în joc mult prea târziu pentru a schimba soarta partidei, dar și a (ne)calificării în semifinale: scor final 6-4.
Ziua a fost încheiată de un meci ce a opus echipe care au profitat de jocul rezultatelor. După o evoluție a scorului oscilantă, Next Capital a revenit de la 2-4, a încheiat la egalitate (4-4) și s-a clasat pe locul 4, în timp ce oponenta DCA a încheiat pe poziția a treia.
• Vineri, 10/07/2015, se va desfășura epilogul turneului. De la 18h, EOS KSI România, Coface și Cycle European se vor întâlni în play-out (locurile 5-7), pentru ca apoi să se dispute semifinalele (19h - KRUK România vs Next Capital, 19h40 - Kredyit Inkaso vs DCA), urmate de finala mică (20h30) și finala mare (21h45).

Luptă strânsă pentru calificarea în "semifinalele AMCC"

Dacă victoria obținută in extremis în dauna rivalei EOS KSI România i-a asigurat echipei KRUK România primul loc în clasamentul intermediar al Cupei de fotbal AMCC” 2015, celelalte trei poziții calificante în semifinale vor fi disputate de patru echipe.

• Cea mai călduroasă zi din an, Marți, 07/07/2015, a început furtunos la Arena Alexandreea Club din București. În fața unui adversar Coface slăbit numeric, Debt Collection Agency a fost protagonista celui mai categoric rezultat din ediția a IV-a a turneului. A fost 5-0 la pauză și 15-0 în final, după un meci în care verticalizarea excesivă le va folosi celor de la DCA doar pentru întărirea moralului.

Ziua a continuat cu un nou scor-fluviu. Kredyt Inkaso a abordat jocul cu Cycle European extrem de determinată și, după o primă parte în care a condus cu 7-0, a intrat în repriza secundă cu gol primit, pentru ca apoi să încheie jocul reconforant: 11-1.
• Ultima partidă din runda 5 le-a adus față în față pe cele mai titrare echipe din competiție, într-o confruntare în care s-a pus mare accent pe tactică. Încă departe de formula ideală, EOS KSI România a condus cu un neverosimil 3-0 în prima parte, pentru ca înainte de pauză și în repriza secundă KRUK România să întoarcă spectaculos soarta jocului: 3-5.
Clasament (5 etape): 1. KRUK România (5j, 15p), 2. Kredyt Inkaso (4j, 9p), 3. EOS KSI România (4j, 7p), 4. Next Capital (4j, 7p), 5. DCA (4j, 6p), 6. Cycle European (5j, 0p), 7. Coface (4j, 0p).

Etapele 6 și 7, programate Miercuri, 8 Iulie 2015, vor decide configurația din faza finală a turneului.

KRUK România - prima calificată în semifinalele Cupei AMCC"

Cu cel mai numeros lot, dar și cu cei mai pătimași suporteri după disputarea primelor 4 etape, KRUK România este prima echipă sigură de prezența în semifinalele ediției a IV-a (2015) a „Cupei de fotbal AMCC”.

După 5-1 (3-0 la pauză) cu Cycle European și, apoi, 7-1 (5-1 la pauză) cu Coface, echipe aflate încă în căutarea primelor puncte din turneu, formația coordonată de Mihai Nedelcu s-a detașat în fruntea clasamentului intermediar, respectându-și astfel blazonul de campioană en-titre.
Next Capital a fost protagonista celui mai surprinzător rezultat consemnat la Arena Alexandreea Club din București în ziua de Vineri, 3 Iulie 2015. Victoria cu 7-1 înregistrată însă după ce a fost condusă de Coface a fost urmată de un joc foarte bun făcut în fața mai experimentatei adversare din EOS KSI România, care a acuzat mai multe absențe importante și un lot fără rezerve. Vicecampioana în exercițiu a revenit formidabil după 0-2 la pauză și 0-3 la începutul ultimei treime din joc, iar EOS KSI România evită eșecul (scor 3-3) într-o confruntare încheiată demoralizant pentru Next Capital.
Etapa a patra i-a adus primului succes din competiție echipei Debt Collection Agency. Învinsă net după un început de meci încurajator cu Kredyt Inkaso (scor 2-8), DCA s-a revanșat apoi în fața Cycle European (scor 6-2 după doar 2-1 la pauză) și, chiar dacă ocupă locul 5, păstrează șanse de a urca în zona ce conferă calificarea în semifinale.
• Clasament după patru etape: 1. KRUK România (4j, 12p), 2. EOS KSI România (3j, 7p), 3. Next Capital (4j, 7p), 4. Kredyt Inkaso (3j, 6p), 5. DCA (3j, 3p), 6. Cycle European (4j, 0p), 7. Coface (3j, 0p).
Etapa 5 programează Marți, 7 Iulie 2015, jocurile Coface vs DCA (17:30) și Cycle European vs Kredyt Inkaso (18:10), urmate de marele derby fotbalistic din AMCC - EOS KSI România vs KRUK România (18:50).

Debut cu 6 meciuri în "Cupa AMCC 2015"

Pentru al treilea an consecutiv, Asociația de Management al Creanțelor Comerciale a ales Arena Alexandreea Club din București și emblema "Fotbal pentru Companii" pentru organizarea turneului de fotbal dedicat membrilor activi.

Ediția a IV-a (2015) a Cupei de fotbal AMCC se desfășoară, în perioada 1-10 Iulie, într-un nou format. Cele 7 echipe participante sunt distribuite într-un sistem ligă, cu meciuri de câte 30 minute fiecare. După desfășurarea celor șapte etape, toate formațiile vor accede în faza finală: primele patru se vor lupta pentru titlul de campioană (semifinale, finală mică și finală mare), iar următoarele trei vor disputa un triunghiular de consolare.
• Primele două etape, disputate Miercuri, 1 Iulie 2015, le-au adus victorii celor mai titrate formații, EOS KSI România (2012, 2013) și KRUK România (2014) fiind de altfel și singurele câștigătoare din istoria turneului. Debutantele Kredyt Inkaso, Next Capital și Debt Collection Agency (DCA) au bifat primele puncte și au motive îndrepățite să spere într-o prezență în marea finală. Încă fără puncte, Coface și Cycle European încheie clasamentul după prima zi de turneu.