Admiral învinge BCR și își anunță intențiile la promovare

14-19 / 10 / 2019 © În runda 4 din eșalonul secund Admiral și DCN EU Cash & Carry au avut o săptămână benefică, Concelex și UiPath au reușit primele puncte stagionale, iar RINF TECH și Segula și-au continuat traseul fără greșeală.

Participanta la Baraj Admiral i-a produs retrogradatei BCR primul eșec stagional.
A fost 1-1 la pauză și apoi 3-1, pentru ca într-un final dominat de bancari să se reducă diferența: 3-2.

Debutanta ING Bank i-a furnizat primul pas greșit participantei din Play-off-ul trecut DCN EU Cash & Carry: 4-4. Cu evoluție alternantă a scorului, partida a avut ultime cinci minute incredibile: penalty ratat de bancari în superioritate numerică la 3-2, trei reușite în ultimele 100 secunde și egalare din lovitură de penalitate pentru retailerii aflați la rându-le în superioritate numerică.

După succesele facile cu colegii de breaslă UiPath și Ericsson, debutanta RINF TECH a avut dificultăți în victoria cu constructorii de la Concelex, pentru ca partida cu auditorii EY să o aducă în avantaj printr-un autogol sosit în minutul 31: 2-1 în final.

Cu un joc colectiv superior și determinată în ofensivă, UiPath a obținut primele puncta stagionale după 4-2 la pauză și 6-4 în final, cu Engie. Cu trei reușite, Ionuț Leca și-a făcut un debut formidabil pentru IT-ști.

În fața primului punct din campionat, Concelex a deschis scorul în startul partidei cu Wipro, pentru ca după 1-4 (10’) să egaleze (17’) și să încheie repriza în deficit (4-5).
Desprinderea IT-știlor din partea secundă (4-6) i-a mobilizat pe constructori, iar partida s-a încheiat echitabil: final 6-6.

Segula și-a impus punctul de vedere șocant de repede în etapa cu semifinalista Turneului din ediția trecută a ligii secunde, Lex-ADSA: 5-0 la pauză, 6-0 la reluarea jocului și 6-1 în final.

Din ce în ce mai aproape de primele puncte stagionale, GreenPoint a repetat cu Ericcson scenariul din etapa trecută disputată cu EY: în deficit la pauză, aproape de egalare în cursul reprizei secunde și eșec la trei goluri diferentă: 6-3 pentru Ericsson, echipă ce continuă ascensiunea în clasament.

Cu ceva emoții în prima parte a jocurilor, duelurile disputate între echipe care au experimentat în trecut 1.Liga și formații debutante au avut epilog clar.
Tuborg a trecut cu 6-1 de Deloitte Digital (după 2-1 la pauză), în timp ce Sport Suport a depășit-o cu 9-3 pe PharmaFarm (după 0-1 în start, cu 5g pentru Irinel Filip).