BCR, Ericsson și Lex-ADSA - performerele ultimei etape din iarnă

--16-19 /01/ 2019- © 1.Liga, Et.15 © Etapa finală din turul primei ligi a fost magistrală pentru BCR, echipă care își alimentează astfel speranțele în evitarea retrogradării.
Totodată, Televol Systems și Rompetrol s-au poziționat deasupra zonei de baraj, în timp ce în lupta pentru titlu TTA și Mobexpert au mai făcut încă un pas înapoi.

√ Concursul “.Golul Etapei by Lotto.”, derulat exclusiv pe Facebook lunea între orele 10-22, îi nominalizează în Etapa 15 din 1.Liga pe jucătorii:
Dorin-Ionel Dragomirescu (Renault-Omniasig), Nicolae Toma (Lindab) și Valeriu Simion (ADSA-Enteprise).

CLICK aici pentru a viziona și vota propunerile

Cu victorii clare împărțite în sezonul trecut de 2.Liga (4-0 și 1-6), BCR a făcut cel mai bun meci de la promovare și a câștigat etapa cu Instituțiile Lumina, echipă care remizase jocul precedent cu ultima clasată: 2-1 și 2-3 la pauză, hattrick Andrei Beică în doar trei minute pentru 5-3 și final 6-3.

Rompetrol este invincibilă de patru etape și încheie unul din cele mai bune tururi de campionat din cele cinci sezoane petrecute în 1.Liga: 4-0 la pauză după două lovituri de penalitate transformate și 5-2 în final cu Hidroconstrucția, echipă care intră în vacanță cu al șaselea eșec la rând după debutul lui Valentin Moroe (ex-Lindab).

Fără puncte din jocurile cu Renault-Omniasig și AD Auto Total, Mobexpert a fost determinată în etapa cu TTA, pe care condus-o cu 2-1 după pauză și 3-2 în 37’. Cu Tănase Mușat în noua postură de golgheter al echipei, TTA a egalat cu un minut înainte de final: 3-3.

Impulsionată și de rezultatele vecinelor din clasament, Lindab a condus-o pe Gemini Solutions în debutul reprizei secunde, 2-3.
Cu dificultăți în a găsi spații libere, IT-iștii coordonați de pe margine și de accidentatul Laur Militaru au revenit pe tabelă și și-au asigurat victoria pe final: 5-3.

Dacă în urmă cu două etape obținea punctul cu Rompetrol la ultima fază, jocul cu Renault-Omniasig i-a adus echipei Royal Car o nouă egalare în minutul final, urmat însă și de golul eșecului reușit de Dorin Dragomirescu (x3): scor 3-4, după 1-0 la pauză și 2-1 în partea secundă.

Mega Image a cedat în fața Televol Systems după 2-1 la pauză și 3-1 până în 26’: final 3-5, cu trei reușite pentru învingătorul Mihai Dragne.
Echipa din Voluntari încheie turul cu șase victorii și un egal consemnate în fața echipelor deasupra cărora se poziționează pe locul 9 în clasament.

După primul punct stagional obținut etapa precedentă, ADSA-Enterprise a sperat și în prima victorie din sezon. Întâlnirea cu Marco Vet a stat însă sub semnul echilibrului doar în primele minute și spre final, intervalul minutelor 8-27 aducându-le câștigătorilor șase goluri: 2-5 la pauză și 4-7 în final.

--07-12 /01/ 2019--© 2.Liga, Et.14 © Surpriza începutul de an a fost reușită în ultima etapă înaintea pauzei de aspiranta la Play-off Ericsson, învingătoare netă în fața ocupantei locului secund RCS & RDS. Emoții însă câștigătoare au avut și Segula alături de Catena Racing Team, echipe ce întregesc podiumul din 2.Liga.
Sport Suport a coborât pe locul 8 și păstrează un avans fragil față de pretendentele la
Play-off DTM-MApN și Electronic Arts, în timp ce Lex-ADSA i-a predat ultimul loc echipei Hilti după victoria directă.

Prima victorie după patru etape pentru Ericsson a fost una de calibru, iar RCS & RDS s-a alăturat echipei DCN EU în noul grup format de echipele din zona de Play-off învinse de IT-iști. Maniera a fost una neașteptat de categorică: 4-1 la pauză, 7-2 în 30’ și 8-2 în final, cu 5g pentru Andrei Raicu.

Lex-ADSA și-a completat perioada pozitivă pe care o traversează de două luni cu prima victorie stagională, fapt ce i-a adus și ascensiunea, chiar în dauna noii “lanterne” din 2.Liga, Hilti:  4-1 la pauză și 6-3 în final, cu 3g pentru stranierul avocaților, Valeriu Simion.

Cu prezențe în ultimele patru baraje pentru 1.Liga dintre care doar prima victorioasă, DTM-MApN s-a apropiat la trei puncte de locul 8 calificabil în Play-off, ocupat chiar de învinsa directă, Sport Suport: 4-0 după o primă repriză fără goluri.

Prima întâlnire stagională pentru Segula cu o echipă din actualul top4 a îmbunătățit recordul de victorii consecutive la 12. Așa cum era de așteptat, DCN EU Cash & Carry a dat o replică puternică și, după ce a egalat de patru ori, a cedat prin trei goluri încasate în ultimele trei minute: 7-4.

Finalistă în 2.Liga-Turneu din sezonul trecut, EY a condus-o pe Catena Racing Team cu 2-0 în debutul reprizei secunde. Lotul restrâns și desincronizările din apărare au făcut ca auditorii să cedeze brusc: 2-3 în 25’, apoi 2-5 și 3-5 în final, farmaciștii bifând primul succes după eșecul cu Admiral și remiza cu DCN EU.

Al optulea success consecutiv pentru Admiral a fost realizat în fața unei echipe neînvinse de patru etape, Sodexo Pass: 3-0 (11’), 4-1 la pauză și 6-2 în final, cu o triplă pentru Dănuț Neculcea care alături de Adrian Pantea a înscris aproape jumătate din totalul de goluri ale echipei.

UiPath a fost aproape de o revenire de efect cu Schindler, din rândurile căreia s-a remarcat Robert Lica (x4). Condusă cu 0-3 (12’) și 1-4 la pauză, formația companiei de soft fondată de români a făcut 3-4, pentru ca după patru goluri primite să aibă un final pozitiv și să cedeze cu 5-8

Cu doar un meci stagional în care a primit mai mult de 5 goluri, Electronic Arts și-a coordonat din nou excelent defensiva și a consemnat primul joc fără greșeală: 1-0 la pauză și 4-0 la final cu selecționata TUI TravelCenter.

Reunită cu dificultate la teren, GreenPoint a început meciul cu Engie în patru jucători, pentru ca abia înainte de pauză să își compleze lotul inclusiv cu o rezervă. Fără gol marcat în ultimele două etape, Engie s-a detașat în partea secundă: 3-1 la pauză, 6-1 și 8-2 în final, cu 3g pentru Lucian Mihai și o dublă pentru debutantul-stranier Gabriel Dinache.

Nici a cincea întâlnire consecutivă cu echipe din top8 nu adus puncte pentru Wipro. Față de precedentele jocuri, etapa cu Tuborg a fost una care i-a marcat un record negativ de ineficacitate: 2-12, după 0-7 la pauză, cu 7g marcate de Liviu Drăgan.

» Informații tehnice, foto și video sunt disponibile printr-un click pe scorul final și pe coloana din dreapta - în cadrul programului cu rezultatele.