Catena și RCS & RDS merg în Play-off, Segula încheie seria magică

--04-09/03/2019- 2.Liga - Etapa 16 © Cu trei etape înainte de finalul sezonului regulat din 2.Liga, trei echipe sunt sigure de prezența în Play-off. Dacă DCN EU Cash & Carry, Tuborg și Sport Suport sunt foarte aproape de confirmarea pentru top8, celelalte două locuri calificante sunt deosebit de disputate.
Runda le-a adus echipelor UiPath și Lex-ADSA victorii importante pentru moralul din secțiunea
Turneu, acolo unde se vor alătura și participantele din 2B.Liga.

13 etape a durat recordul stagional de victorii, Segula fiind fără doar și poate revelația sezonului regulat din 2.Liga. Cu un avans luat printr-un autogol în min.7, Catena Racing Team a fost nevoită ca din min.15 să îl reprofileze între buturi pe golgheterul Mihai Prodan în urma eliminării portarului Andrei Vlăsceanu (henț în fază iminentă de gol). Farmaciștii și-au dublat avantajul dintr-un penalty în min.29, pentru ca Segula să ofere un final palpitant după golul de onoare marcat în min.37. Nicolae Tălpeanu a închis tabela la 3-1, iar Catena obține atât calificarea în Play-off, cât și trei puncte ce se vor adăuga și în viitorul clasament.

În luptă pentru calificarea în top8, Admiral și Tuborg și-au împărțit perioadele de posesie, iar scorul a fost echilibrat până în min.34. Bogdan Nae, Gabriel Cuțov și Marius Gheorghe au semnat golurile desprinderii pentru Tuborg, scor 1-4, iar Admiral coboară pe locul 8.

Situată în partea inferioară a clasamentului și fără rezerve, TUI TravelCenter a fost la câteva secunde de un rezultat nescontat în fața ocupantei locului 4, DCN EU Cash & Carry. Cu 2-2 până în min.12, condusă cu 6-2 la pauză și 7-2 în startul reprizei secunde, TUI a marcat de cinci ori la rând și a egalat în min.34. Experimentatul Vasile Anton (51 ani) a adus victoria pentru retaileri cu un minut înainte de final: 8-7.

Prin remiza consemnată, scor 2-2, DTM-MApN și Ericsson și-au anulat considerabil din speranțele pentru accederea în Play-off.
Mult mai pragmatici, IT-iștii au punctat înainte și după pauză, pentru ca militarii să egaleze la ultima fază a jocului.

Electronic Arts rămâne în calculele pentru locul 8, după o victorie cu emoții obținută în fața Wipro: 2-0 prin reușite sosite înainte de odihnă, 2-2 și golul de 3-2 final marcat de Valentin Mazilu în min.38.

La limita greșelilor penalizatoare în ambele reprize, Sport Suport a avut un duel palpitant cu Sodexo Pass. După 2-2 la pauză, fosta prim-divizionară a punctat de trei ori după minutul 36 și și-a bifat încă trei puncte în vederea unei tot mai apropiate calificări în Play-off: 5-2 final, după meci George Banciu fiind surprins de celebrarea prezenței cu numărul 100 în echipă.

UiPath i-a avut pe Bogdanii Mihăescu și Bălăceanu esențiali pentru a cincea victorie stagională. După 1-1 la pauză, Engie a deschis repriza cu gol, pentru ca în nouă minute IT-iștii să își securizeze cele trei puncte: 4-2 și ascensiune pe locul 13.

A doua victorie stagională i-a adus echipei Lex-ADSA rocada pe locul 18 cu învinsa GreenPoint: 2-0 (4’), 4-1 la pauză, 4-3 și golul desprinderii decisive sosit în min.38: final 5-3, cu triplă pentru expertul ADSA, Valentin Simion.

Viceliderul RCS & RDS a fost la egalitate cu ultima clasată Hilti până în minutul 13, pentru ca după 6-2 la pauză să învingă cu 10-3 în final. Pentru cabliști cel mai multe reușite le-a marcat Florian Iordache (x3).

EY nu s-a putut mobiliza pentru etapa cu Schindler, 0-5 la "masa verde", echipă căreia i-a conferit astfel o pauză înaintea triplei cu RCS & RDS, Sport Suport și Catena din finalul sezonului regulat.