Catena Racing Team învinge în derby și este la un pas de 1.Liga

--15-18 /05/ 2019- 2.Liga-Play-off, Etapa 11 © Cele 4 etape care contează pentru returul din Play-off au modificat radical situația la vârf.
Lider cu avans inițial de 5 puncte, RCS & RDS a bifat în fața campioanei sezonului regulat Catena Racing Team a patra înfrângere consecutivă, însă rămâne pe poziția secundă după eșecurile consemnate de urmăritoarele Segula și Sport Suport.
Electronic Arts a consemnat al doilea succes, în timp ce Admiral și DCN EU Cash & Carry se repoziționează în lupta pentru promovare.

Derby-ul Play-off-ului a fost abordat de RCS & RDS cu Stelian Sertu între buturi în condițiile suspendării titularului Aurel Beraru. După două goluri primite în start, Catena Racing Team a revenit la finalul primei reprize pe care a încheiat-o în avantaj, pentru ca după o parte secundă echilibrată să se desprindă pe final: 4-8, cu 5 reușite semnate de Iulian Cană. Fără puncte pierdute în Play-off, farmaciștii au șansa obținerii dreptului sportiv de promovare directă în cazul unei victorii etapa viitoare, cu DCN EU.

DCN EU Cash & Cash a reușit de asemenea o revenire de efect în jocul cu Segula: 0-2, 3-2 la pauză și desprindere în ultima parte a jocului pentru 6-4 final, golgheterul sezonului regulat Silviu Costache punctând de 4 ori pentru o victorie ce le trezește retailerilor speranțele de promovare.

Electronic Arts s-a impus în jocul cu Tuborg și a contrazis încă o dată calculele teoretice după precedentul Segula.
A fost 1-1 în debutul jocului, apoi 3-1 și 3-3 la pauză, pentru ca după odihnă gamerii să puncteze de două ori fără ca defensiva să mai cedeze: final 5-3, cu Mihai Dragomir (x3) remarcat pe tabelă.

Cu Laurențiu Plăcintă în vervă, Admiral a completat seria revanșelor din etapă cu o victorie în dauna Sport Suport prin care îi încheie o serie de 7 succese consecutive: 2-1 la pauză și 6-2 în final, meci controlat în permanență și echilibrat pe tabelă doar în preajma pauzei.