Bine ați venit pe site-ul oficial al Ligii Companiilor - campionatul fotbalistic de elită pentru companii ! Fotbal pe teren redus, campionat cu ligi valorice, tur-retur Arbitraj profesionist de futsal, mingi oficiale Champions League, arena high-class astroturf Premii & acces la ofertele speciale ale partenerilor Comunitate formată în 10 ani de competiții Acces garantat la meciuri amicale, în turneul național Superliga Companiilor și în turneele europene ale EFBLU Site updatat cu statistici, cronici de meci, poze și rezumate video
• Cupa Constructorilor • turneul estival de preg?tire pentru campionat
ISTORICUL Cupei Constructorilor

Cupa Constructorilor a stat la baza implementării în 2011 a campionatului de elită Liga Companiilor, competiţie deschisă tuturor companiilor din România, indiferent de domeniul de activitate.
Turneul fotbalistic s-a înfiinţat în vara anului 2008 ca eveniment dedicat exclusiv firmelor cu activitate pe piața construcțiilor şi, în prezent, este cea mai longevivă competiţie fotbalistică destinată companiilor.
Cupa Constructorilor la fotbal pe teren redus a venit ca o consecinţă firească a interesului manifestat de companii în a le oferi angajaţilor proprii un prilej de a socializa şi de a se relaxa prin practicarea fotbalului pe teren redus.
• Cu timpul, standardele și obiectele Ligii Companiilor au transformat Cupa Constructorilor într-un turneu de pregătire al campionatului.


ISTORIA Cupei Constructorilor

Peste 120 companii distincte au participat, în cei zece ani de activitate, la cele 14 ediţii organizate.



EDIŢIA a XV-a
(23 Aug - 4 Sept 2019)

› Turneul desfășurat în sistem 5+1 la Arena Alexandreea Club București a avut o participare de 8 echipe, cu 2 grupe, faza grupelor și primele două clasate calificate în semifinale, urmate de finala mică și finală mare.
› Ierahie finală: 1. Catena Racing Team
2.
Televol Systems, 3. Printerr,
4.
Rompetrol, 5. Lindab, 6.Lex-ADSA, 7. Concelex, 8. PepsiCo.
Jucătorul turneului: Iulian-Mihai Cană (Catena Racing Team)
Golgheterul turneului: Bogdan Rotaru (Televol Systems)
Portarul turneului: Vlad-Ionuț Hrițcu (Printerr)

Trofeul "Fair-Play Cumpăna":
Lindab
REZULTATE
VIDEO - în curând ...
FOTO finale & FOTO premiere


EDIŢIA a XIV-a (29 Aug - 12 Sept 2018)
› Turneul desfășurat în sistem 5+1 la Arena Alexandreea Club București a avut o participare de 6 echipe, cu 2 grupe, faza grupelor și primele două clasate calificate în semifinale, urmate de finala mică și finală mare.
› Ierahie finală: 1. Rompetrol
2.
Televol Systems, 3. Lindab,
4.
Hidroconstrucția, 5. ADSA-Enterprise, 6. Cetelem.
Jucătorul turneului: Dan-Alexandru Dumitrache (Rompetrol)
Trofeul "Fair-Play Cumpăna":
Hidroconstrucția
REZULTATE
VIDEO
FOTO


EDIŢIA a XIII-a (25 Aug - 8 Sept 2017)
› Turneul desfășurat în sistem 5+1 la Arena Alexandreea Club București a avut o participare de 8 echipe, cu 2 grupe, faza grupelor și primele două clasate calificate în semifinale, urmate de finala mică și finală mare.
› Ierahie finală: 1. Luxten
2.
Instituţiile Lumina, 3. Rompetrol,
4.
Avocaţii-ADSA, 5. Lindab, 6. Mobexpert, 7. PwC, 8. Televol Systems.
Jucătorul turneului: Nicolae-Daniel Costache (Luxten)
Trofeul "Fair-Play Cumpăna":
Avocaţii-ADSA
REZULTATE
VIDEO

FOTO

EDIŢIA a XII-a (30 Aug - 9 Sept 2016)
Turneul desfășurat în sistem 5+1 la Arena Alexandreea Club București a avut o participare de 8 echipe, cu 2 grupe, faza grupelor și primele două clasate calificate în semifinale, urmate de finala mică și finală mare.
› Ierahie finală: 1. TTA
2.
Lindab, 3. RCS & RDS,
4.
Mobexpert, 5. Printerr, 6. Mega Image, 7. Hidroconstrucţia, 8. Rompetrol.
Jucătorul turneului: C-tin-Cătălin Munteanu (TTA)
Golgheterul turneului: Sorin-Gabriel Drăgan (TTA)
Portarul turneului: Marian Roșeanu (Mobexpert)
Trofeul "Fair-Play Cumpăna":
Printerr
REZULTATE
VIDEO

FOTO

EDIŢIA a XI-a
(25 Aug - 9 Sept 2015)
Turneul desfășurat în sistem 5+1 la Arena Alexandreea Club București a avut o participare de 8 echipe, cu 2 grupe, faza grupelor și primele două clasate calificate în semifinale, urmate de finala mică și finală mare.
› Ierahie finală: 1. TTA
2.
AD Auto Total, 3. Lindab,
4.
Mega Image, 5. Rompetrol, 6. Tuborg, 7. PwC, 8. Skanska.
Jucătorul turneului: Sorin-Gabriel Drăgan (TTA)
Trofeul "Fair-Play Cumpăna"
: Skanska
REZULTATE
VIDEO

FOTO

EDIŢIA a X-a
(27 Aug - 6 Sept 2014)
Turneul desfășurat în sistem 5+1 la Arena Alexandreea Club București a avut o participare de 8 echipe, cu 2 grupe, faza grupelor și primele două clasate calificate în semifinale, urmate de finala mică și finală mare.
Ierarhie finală: 1. Mobexpert
2. Hidroconstrucția, 3. Total Strada,
4.
Lindab, 5. Cora Alexandriei, 6. Avocații-ADSA, 7. Real Hypermarket, 8. Mediafax Group.
Jucătorul turneului: Marius Blezniuc (Mobexpert)
Trofeul Fair-Play "Cumpăna": Avocații-ADSA
REZULTATE
VIDEO

FOTO

EDIŢIA a IX-a
(21-30 Aug 2013)
Turneul desfășurat în sistem 5+1 la Arena Alexandreea Club București a avut o participare de 6 echipe, cu 2 grupe, faza grupelor, ocupantele locurilor 3 au evoluat în dublă manșă în joc de clasament, iar primele două clasate s-au calificat în semifinale, urmate de finala mică și finală mare.
Ierarhie finală: 1. Mobexpert
2. Hidroconstrucția, 3. Electronic Arts,
4. TTA, 5. Lindab, 6. Leroy Merlin.
Jucătorul turneului: Florin Scarlat (Mobexpert)
Golgheterul turneului: Daniel Olteanu (TTA, 9g în 4 jocuri)
Portarul turneului: Robert Cobianu (Hidroconstrucția)
Trofeul Fair-Play: Leroy Merlin
REZULTATE
VIDEO

FOTO finale + FOTO grupe

EDIŢIA a VIII-a
(26 Iun - 27 Iul 2012)
Turneul desfășurat în sistem 5+1 la Arena Alexandreea Club București a avut o participare de 16 echipe, cu 4 grupe, faza grupelor și primele două clasate calificate în sferturi de finală, urmate de semifinale, finală mică și finală mare.
Ierarhie finală: 1. RATB STB-Auto
2. Lindab, 3. TTA,
4.
METRA Army Team, 5. Decathlon, 6. Tutto Casa Service, 7. Hidroconstrucţia, 8. CNVMR,
9. Elcomex IEA, 10. Deutek-Oskar, 11. Star Instal Construct., 12. Sipex-Ceresit,
13. Fabianus Agrement, 14. Fabryo, 15. Glass Expert, 16. Eurolines.
Jucătorul turneului: Viorel Docuz (RATB STB-Auto)
Golgheterul turneului: Florin Chircorian (RATB STB-Auto, 18g în 6 jocuri)
Portarul turneului: Andrei Sulyok (Lindab)
Trofeul Fair-Play: Sipex-Ceresit
Trofeul de Fidelitate: DEUTEK-Oskar
Trofeul Organizatorilor: CNVMR
REZULTATE
VIDEO



EDIŢIA a VII-a
(11 Iun - 1 Iul 2011)

Turneul desfășurat în sistem 5+1 la Arena Alexandreea Club București a avut o participare de 12 echipe, cu 4 grupe, faza grupelor și primele două clasate calificate în sferturi de finală, urmate de semifinale, finală mică și finală mare.
Ierarhie finală: 1. Total Strada
2. Real Hypermarket, 3. T&T Access Solutions,
4. Elcomex IEA, 5. Fabryo, 6. Roli Bina International
7. Hidroconstrucţia, 8. Rehau Polymer, 9. BRD, 10. Coneco, 11. T Dancor Romconstruct, 12. Lindab.
Jucătorul turneului: Petrică-Adrian Puşcaşu (Total Strada)
Golgheterul turneului: Alex-George Costache (Total Strada, 8g în 4 jocuri)
Portarul turneului: Dragoş Crăciunescu (T&T Access Solutions)
Trofeul Fair-Play: BRD
Trofeul de Fidelitate: Hidroconstrucţia
REZULTATE
VIDEO



EDIŢIA a VI-a
(14 Ian - 5 Mar 2011)
Turneul desfășurat în sistem 5+1 la Arena Alexandreea Club București a avut o participare de 20 echipe, cu 4 grupe, faza grupelor și primele două clasate calificate în sferturi de finală, urmate de semifinale, finală mică și finală mare. Ocupatele celorlalte trei locuri din grupe au disputat meciuri de clasament.
Ierarhie finală: 1. Roli Bina International
2. Renault Technologie Roumanie, 3. Glass Expert,
4. Real Hypermarket, 5. T&T Access Solutions, 6. Barami Trading, 7. Sodexo Pass, 8. Elcomex IEA,
9. Audit EAM, 10. Iridex Group Construcții, 11. Delhaize Cora Pantelimon, 12. B-C-A, 13. Oracle,
14.
Lindab, 15. Hidroconstrucția, 16. Ruuki, 17. AviTech Co, 18. Star Instal Construct, 19. Cesarom, 20. Simerom Engineering.
Jucătorul turneului: Marian Matei (T&T Access Solutions)
Golgheteri: Alin Lădaru (Elcomex IEA) şi Dorinel Dumitru (Audit EAM, 14 goluri în 5 jocuri)
Cel mai bun fundaş: Costinel Capră (Glass Expert)
Cel mai bun portar: Andrei Trişcaş (Roli Bina International)
Trofeul Fair-Play: Lindab
Trofeul de Fidelitate: Iridex Group Construcţii
REZULTATE
VIDEO



EDIŢIA a V-a
(29 Sept - 11 Dec 2010)

Turneul desfășurat în sistem 5+1 la Arena Alexandreea Club București a avut o participare de 24 echipe, cu 4 grupe, faza grupelor și primele două clasate calificate în optimi de finală, sferturi de finală, urmate de semifinale, finală mică și finală mare. Ocupatele celorlalte două locuri din grupe au disputat meciuri de clasament.
Ierarhie finală: 1. Delhaize Cora Pantelimon,
2.
Glass Expert, 3. RATB STB-Auto,
4. RATB SLTC-Electric, 5. Delhaize Cora Pantelimon, 6. Sodexo Pass, 7. Industrial Access,
8.
Fabryo, 9. T&T Access Solutions, 10. CoSePa-Zedra Construct, 11. Ruukki Office,
12. OBI, 13. EFG Retail Services, 14. Mediafax Monitorizare, 15. Ruukki Metals, 16. Lindab,
17. Hidroconstrucția, 18. Cycle European, 19. AviTech Co, 20. Bog'Art, 21. Elcomex IEA,
22.
Bergerat Monnoyeur, 23. Iridex Group Construcții, 24. Eneria.

Jucătorul turneului: Andrei Spandole (Delhaize Cora Pantelimon) • FOTO
Golgheter: Alexandru Ciucă (Ruukki Office, 30 goluri în 6 jocuri) • FOTO
Cel mai bun portar: Carlo-Nelu Iordache (RATB STB-Auto) • FOTO
Revelaţia turneului: Ionuţ Marian Cezar & Renault Technologie Roumanie • FOTO
Trofeul Fair-Play: Eneria
Trofeul de Fidelitate: T&T Access Solutions
REZULTATE
VIDEO


EDIŢIA a IV-a
(10 Apr - 26 Iun 2010)
Turneul desfășurat în sistem 5+1 la Arena Alexandreea Club București (Bd.Basarabia 37-39, sector 2, Bucureşti) a avut o participare de 18 echipe, cu 3 grupe, faza grupelor și primele două clasate + cea mai bună clasată de pe locul 3 + învingătoare baraj între ocupante loc 3 calificate în sferturi de finală, urmate de semifinale, finală mică și finală mare. Ocupatele celorlalte două locuri din grupe au disputat meciuri de clasament.
Ierarhie finală: 1. RATB STB-Auto,
2. EFG Retail Services, 3. RATB SLTC-Electric,
4. Delhaize Cora Pantelimon, 5. Fabryo, 6. Iridex Group Construcții,
7.
Rotary Construcții, 8. T&T Access Solutions, 9. Hidroconstrucția,
10.
Summa Europe Contracting, 11. Ruukki, 12. Sodexo Pass, 13. ISAF,
14. Mediafax Monitorizare, 15. ATS, 16. CoSePa-Zedra Construct,
17
. Epstein A&E, 18. Alf Company.
Jucătorul turneului: Alexandru Ioniţă (EFG Retail Services) • FOTOVIDEO
Golgheter: Marius Stan (Summa Europe Contracting, 16 goluri în 5 jocuri) • FOTOVIDEO
Cel mai bun portar: Carlo-Nelu Iordache (RATB STB-Auto) • FOTOVIDEO
Trofeul Fair-Play: Epstein Architecture & Engineering
Trofeul de Fidelitate: Fabryo Corporation
Trofeul Organizatorilor: Rotary Construcţii
REZULTATE
VIDEO


EDIŢIA a III-a
(17 Nov 2009 - 2 Febr 2010)
Turneul desfășurat în sistem 5+1 la baza sportivă Lotus Bucureşti (CSŞ Pajura, Str.Izbiceni 64) a avut o participare de 13 echipe, cu 2 grupe, faza grupelor și primele patru clasate calificate în sferturi de finală, urmate de semifinale, finală mică și finală mare.
Ierarhie finală: 1. DELHAIZE Cora Pantelimon,
2. RATB STB-Auto, 3. EFG Retail Services,
4. Elmet Construct, 5. Ruukki România, 6. Hidroconstrucția, 7. Rehau Polymer,
8.
Fabryo, 9. ALF Company, 10. PRO INSTAL Group, 11. Epstein A&E,
12. T&T Access Solutions, 13. UTI Retail Solutions.
Golgheter: Gabriel Velicu (Delhaize Cora Pantelimon, 25 goluri în 8 jocuri)
Cel mai bun portar: Carlo-Nelu Iordache (RATB STB-Auto)
REZULTATE
VIDEO FINALA
VIDEO Colaj Telesport
VIDEO Știre Telesport


EDIŢIA a II-a
(13 Mai - 2 Iul 2009)
Turneul desfășurat în sistem 4+1 la baza sportivă Juventus Bucureşti (Şos.Fundeni 243) a avut o participare de 12 echipe, cu 2 grupe, faza grupelor și primele patru clasate calificate în sferturi de finală, urmate de semifinale, finală mică și finală mare. Ultimele două clasate din fiecare grupă au disputat jocuri de clasament.
Ierarhie finală: 1. VALROM Industrie,
2.
Iridex Group Construcţii, 3. Fabryo Corporation,
4. Elmet Construct, 5. PRO INSTAL Group, 6. ALF Company, 7. Rehau Polymer,
8.
T&T Access Solutions, 9. Baumix, 10. Chimtitan, 11. Agenda Construcțiilor, 12. Isomat.
Golgheter: Cătălin Stănilă (Rehau Polymer, 17 goluri în 6 jocuri)
Cel mai bun portar: Constantin Surdu (Fabryo Corporation)
REZULTATE


EDIŢIA I
(23 Oct - 6 Nov 2008)
Turneul desfășurat în sistem 4+1 la baza sportivă Juventus Bucureşti (Şos.Fundeni 243) a avut o participare de 9 echipe, cu 3 grupe, faza grupelor tur-retur, câştigătoarele grupelor şi învingătoarea barajului dintre cele trei ocupante de loc secund s-au calificat în semifinale, urmate de finală mică și finală mare.
Ierarhie finală: 1. AD MEDIA CONSULTA,
2.
Fabryo Corporation, 3. Doors International,
4. PRO INSTAL Group, 5. Hilti, 6. Iridex Group Construcții, 7. Chimtitan,
8. Rehau Polymer, 9. Rampa Invest.
Golgheter: Valentin Dulgheru (Doors International, 11 goluri în 6 jocuri)
REZULTATE


 


Copyright "Fotbal pentru Companii" 2008-2019 © Liga Companiilor ®