Top Factoring, 5-6. Mellon România, Coface.

1. .EOS KSI România., 2. KRUK România, 3. Mellon România,
4.
Top Factoring, 5-6. Coface, Cycle European.

DESPRE EDIȚIA a V-a din 2016

Turneul de fotbal “Cupa AMCC” (ed.a V-a, 2016) a fost organizat pentru Asociația de Management al Creanțelor Comerciale, la Arena Alexandreea Club din București, în perioada 24/05-03/06/2015.

Întrecerea a reunit 8 companii: Coface, Cycle European, Debt Collection Agency (DCA), EOS KSI România, Getback Recovery, Kredyt Inkaso, KRUK România și Mellon România.

Competiţia a fost câştigată de EOS KSI România, după o finală în care s-a impus categoric în fața KRUK România.
Pe locul 3 s-a clasat Kredyt Inkaso, care a depășit-o pe Getback Recovery.

3 0 0 3 0-15 0
* în caz de egalitate de puncte, departajarea se face în funcție de rezultatele directe.

20:00 1 KRUK România
vs Debt Collection Agency 5-0 ("masa verde")
ORA ETAPA Miercuri, 25/05/2016 - Faza grupelor
18:00 2 Mellon România
vs KRUK România
1 - 15 (1-4)
----- 2 Getback Recovery vs Debt Collection Agency 5-0 ("masa verde")
18:50 3 Getback Recovery
vs KRUK România 1 - 5 (1-3)
----- 3 Mellon România vs Debt Collection Agency 5-0 ("masa verde")
vs Kredyt Inkaso 1 - 10 (1-2)
19:40 MECI AMICAL: Mellon România vs Getback Recovery 3 - 10 (1-2)
ORA FAZA Miercuri, 01/06/ 2016 - Faza finală (1/2)
5 - 3 (2-1)
ORA FAZA Vineri, 03/06/2016 - Faza finală (2/2)
18:00 F.mică Getback Recovery
3 - 6 (1-3)
19:00 F.mare EOS KSI România
11 - 3 (6-0)

______________________________________________________________________

ȘTIRI

EOS KSI România - campioană absolută în “Cupa AMCC-2016”

2016 a fost unul total pentru EOS KSI România în “Cupa AMCC”, echipa coordonată din teren de Robert Nagy impunându-se într-un mod categoric în fața partenerelor de întrecere din ediția a V-a.

Disputate Vineri 3 Iunie 2016, în deschiderea amicalului România-Georgia, eveniment pe care campionii l-au vizionat din tribunele Arenei Naționale, finalele “Cupei AMCC” au început cu meciul pentru locul 3. Deosebit de competitivă la prima ediție, Getback Recovery a făcut un meci bun însă a avut ghinionul de a-l avea ca adversar pe Cristi Păun, autor a 5 reușite pentru Kredyt Inkaso: 6-3 (3-1 la pauză).
Cele mai titate echipe din istoria turneului și-au dat întâlnire pentru a patra oară în finala mare. Cu 3-0 încă din min.8, 6-0 la pauză și 11-3 la final, EOS KSI România a depășit-o net pe KRUK România, echipă la care Mihai Nedelcu a rămas pe margine forțat de o accidentare.
Epilogul competiției i-a aparținut președintelui AMCC, Georg Kovacs, care a apreciat implicarea de care au dat dovadă cele 8 participante și care, pe lângă ocupantele primelor 4 locuri, a premiat și doi jucători remarcați în mod deosebit: Ciprian-Viorel Bărbulescu (MVP) și Tiberiu Buhă (cel mai bun portar), ambii echipieri ai EOS KSI România.

» CLICK AICI pentru GALERIA FOTO din ultima zi a turneului.
________________________________________________________________________

AMCC: Coface câștigă în Play-out, EOS KSI și KRUK merg în finală

Pentru a patra oară în cinci ediții, finala mare a “Cupei AMCC” la fotbal va fi disputată de EOS KSI România (2 titluri) și KRUK România (1 titlu), în timp ce în finala mică se vor întâlni Getback Recovery și Kredyt Inkaso.
Meciurile programate Vineri, 3 Iunie 2016 (18:00-20:00) vor fi urmate de festivitatea de premiere oficiată de președintele CA al AMCC, Georg Kovacs.

Fără presiunea evitării ultimului loc din turneu, ocupat de echipa DCA, reprezentativele Coface, Mellon România și Cycle European au evoluat Miercuri, 1 Iunie, într-un triunghiular cu meciuri de câte 20 minute pentru locurile 5-7. Ordinea finală a fost și cea enumerată, Coface surprinzându-și adversarele în primul rând prin defensiva organizată (1-0 cu Mellon și 3-1 cu Cycle). Cel mai spectaculos joc din această ediție a fost cel în care Cycle a fost foarte aproape de o revenire de senzație: 3-4 cu Mellon după 0-3 în intervalul de început în care a evoluat cu un jucător mai puțin.
Prima semifinală a fost o formalitate pentru cea mai eficace ofensivă a turneului, EOS KSI România entuziasmându-și susținătoarele printr-o nouă victorie elocventă: 13-2 cu Getback Recovery, după 6-1 la pauză, cu 4 reușite semnate de Iulian Ioniță.

Cea de-a doua semifinală a fost mult mai palpitantă. Kredyt Inkaso a condus încă din min.3 (Cristi Păun), însă KRUK România a revenit formidabil: 2-1 la pauză (min.18,19), 4-1, 4-3 și 5-3 la final, toate ele 5 goluri aparținându-i "optarului" Cătălin Șerban.
» CLICK AICI pentru GALERIA FOTO din zilei a patra.

Kredyt Inkaso - prezentă din nou în “careul de ași” din “AMCC”

Clasată pe locul 3 în ediția trecută după ce le învinsese în faza grupelor pe finalistele mari,
Kredyt Inkaso s-a calificat en-fanfare în semifinalele „Cupei AMCC - 2016”, fază în care o va întâlni pe KRUK România.

Meciul decisiv disputat de Kredyt Inkaso în compania Cycle European, echipă lipsită de aportul câtorva jucători importanți, a stat sub semnul echilibrului până în min.27 odată cu desprinderea la 3-1. Cristi Păun (x4) și Ștefan Victor (x2) au fost din nou responsabilii cu golul, Kredyt Inkaso marcând în ultima parte a jocului cu o ușurintă surprinzătoare: scor final 10-1 (2-1 la pauză).
Tot în Grupa A, EOS KSI România nu a arătat deloc precum o echipă cu calificarea asigurată de pe locul 1 și a evoluat cu determinare și precauție. Condusă cu 9-0 la pauză, Coface a reușit golul de onoare în ultimul minut, tabela indicând ceea ce va fi probabil scorul turneului: 19-1, cu câte 6 reușite pentru Răzvan Oproiu și Iulian Ioniță.
Ultimul meci al zilei de Vineri, 27 Mai 2016 a programat un meci amical. Cu o primă parte pozitivă însă cedată la limită (1-2), Mellon România nu a reușit să îi ia revanșa în fața Getback Recovery și a cedat la fel cum o făcuse și în prima etapă (scor final 3-10).

» CLICK AICI pentru GALERIA FOTO din ziua a treia.

Efort maxim, rezultate pe măsură pentru KRUK în "Cupa AMCC"

A doua zi din turneul “Cupa AMCC - 2016”, Miercuri, 25 Mai 2016, a clarificat situația Grupei B și, totodată, a oferit numele a 3 din cele 4 semifinaliste ale ediției a V-a. Performera zilei a fost echipa KRUK România, echipă care a câștigat ambele jocuri disputate.

Grupa B s-a simplificat odată cu retragerea echipei Debt Collection Agency cauzată de imposibilitatea de a alinia o echipă care să îndeplinească regulamentul specific turneului. După ce au bifat la “masa verde” cele trei puncte, Mellon România și Getback Recovery au evoluat pe rând în fața favoritei KRUK România. Dacă în primul meci câștigătoarea ediției din 2014 s-a impus categoric (15-1 după 4-1, cu Cătălin Șerban și Mădălin Grozavu autori a câte 4 goluri), în următorul joc KRUK a resimțit efortul și a câștigat la un scor mai strâns (5-1 cu 3-1 la pauză, trei reușite ale lui Cătălin Șerban).
În consecință, KRUK și Getback Recovery se califică în semifinale, în timp ce Mellon va evolua în play-out.
În Grupa A, Kredyt Inkaso a înregistrat prima victorie din turneu după un meci formibabil reușit în fața Coface. A fost 9-0 la pauză și 16-3 la final, Cristi Păun (x4) și Ștefan Victor (x3) fiind marcatorii partidei. Ziua a fost închisă cu succesul echipei EOS KSI România, care nu a ratat șansa de a-și asigura calificarea în semifinale de pe prima poziție în dauna Cycle European (16-1 după 5-1 la pauză, cu 6 goluri punctate de Răzvan Oproiu).

Competiția continuă Vineri, 27 Mai 2016, cu ultima etapă din Grupa A: Kredyt Inkaso și Cycle European vor juca pentru calificarea în semifinale (18:50), iar EOS KSI România va întâlni Coface (18:00). Totodată, Getback Recovery îi va oferi într-un meci amical revanșa echipei Mellon România după 7-5 în etapa 1 (19:40).
» CLICK AICI pentru GALERIA FOTO din ziua a doua.

Debut fericit pentru Getback Recovery în "Cupa AMCC-2016"

Organizat pentru membrii Asociației de Management al Creanțelor Comerciale pe parcursul a două săptămâni la Arena Alexandreea Club din București, sub directa îndrumare a comunității “Fotbal pentru Companii”, ediția a V-a a “Cupei de fotbal AMCC” a debutat Marți, 24 Mai 2016.

În Grupa A, ocupantă a locului 3 din ediția trecută, Kredyt Inkaso a avut un început total nefast de meci, 0-5 la pauza meciului cu cea mai titrată formație a turneului (trei finale mari din care două câștigate) - EOS KSI România. Chiar dacă a evoluat mult mai bine în repriza a doua, Kredyt Inkaso nu a putut reveni pe tabelă și a cedat la final cu 7-4, cu câte trei goluri marcate de Viorel Bărbulescu și Iulian Ioniță.
Prezente la toate edițiile, la fel ca EOS și KRUK, echipele companiilor Cycle European și Coface au intrat pe gazon cu gândul unei prime victorii de moral. Cu 2-0 la pauză, Cycle a reușit să treacă cu bine momentul unui gol primit imediat după odihnă de la Cristian Arnăutu. Victoria a venit într-un mod neașteptat de ușor, dubla lui Robert Crăciun asigurându-i echipei sale primele trei puncte din turneu: scor 5-2.
Sub privirile unei numeroase asistențe feminine, Grupa B a adus debutul în competiție a echipei Getback Recovery. Cu o organizare relativ mai bună, Mellon România a condus în două rănduri (1-0 și 2-1), a încheiat prima parte în dezavantaj minim (3-4), pentru ca imediat după odihnă să egaleze (4-4). Marcatorul etapei, Gabriel Sărău (x4), a fost argumentul succesului echipei Getback, conturat în ultima parte a jocului, scor 7-5.

Ultima întâlnire a zilei a adus față în față echipele KRUK România și Debt Collection Agency. Pierdut pe teren cu 3-7 după 2-2 la pauză, meciul a fost câștigat de KRUK la “masa verde” (scor 5-0), consecință a neîndeplinirii tuturor criteriilor regulamentare specifice turneului de câtre echipa adversă.
» CLICK AICI pentru GALERIA FOTO a primei etapei.