Top Factoring, 5-6. Mellon România, Coface.

1. .EOS KSI România., 2. KRUK România, 3. Mellon România,
4.
Top Factoring, 5-6. Coface, Cycle European.

DESPRE EDIȚIA a III-a din 2014

Turneul de fotbal “Cupa AMCC” (ed.a III-a, 2014) a fost organizat pentru Asociația de Management al Creanțelor Comerciale, la Arena Alex Com (actuala Arena Alexandreea Club) din București, în perioada 30/06-12/07/2013.

Întrecerea a reunit 7 companii: KRUK România, Mellon România, Top Factoring, Cycle European, EOS KSI România, Coface şi Recollection Cluj..
Competiția a fost câștigată de
KRUK România, după o finală disputată cu EOS KSI România.
Locul 3 a fost adjudecat de
Mellon România, învingătoare în faţa Recollection Cluj.

Cupa de fotbal AMCC merge în 2014 la
KRUK România, echipă ce își ia revanșa în fața EOS KSI România după precedentele două finale. În meciul pentru locul 3 Mellon România a reușit să se impună la lovituri de departajare după ce a fost condusă cu 0-4 de Recollection Cluj.
Trofeele au fost decernate de către dl. Georg Kovacs, președintele Asociației de Management al Creanțelor Comerciale dovedindu-se de-a lungul ediției a treia desfășurată la
Arena Alexandreea Club București un fan împătimit al "Fotbalului pentru Companii".

» REZULTATELE »
» ZILEI »
Finala mare: KRUK România vs EOS KSI România 6-2 (2-1)
Finala mică: Recollection Cluj vs Mellon România 5-5 (4-0) * 1-3 d.lov.dep.

• Singurele formații neînvinse din această ediție și-au dat întâlnire în marea finală, rivalitatea tradițională fiind completată încă din debutul jocului cu un fair-play desăvârșit.
Dublă câștigătoare a trofeului, EOS a deschis scorul în minutul 2 și părea să nu resimtă absența celui mai bun marcator al echipei, Viorel Bărbulescu. Cu ambiția revanșei, KRUK a echilibrat partida și, după egalarea promptă, a intrat la pauză în avantaj minim, însă și la limita celor 6 greșeli penalizatoare cu lovitură de la 10m.
Partea secundă a început cu câte un gol de fiecare parte, iar EOS a sperat până în minutul 36 la golul egalizator. Cu moral ascendent, ajutată de forma foarte bună a portarului Claudiu Ionescu, dar și de eficacitatea lui Cătălin Șerban (4 goluri), KRUK a înscris de trei consecutiv pe final și și-a adjudecat primul titlu fotbalistic suprem al AMCC.

• Finala mică a fost, de departe, cea mai spectaculoasă confruntare a întregului turneu.
Avansul de 4 goluri luat la pauză de clujenii de la Recollection a fost diminuat după două reușite marcate de Mellon, iar un nou gol pentru 5-2 părea să decidă irevocabil soarta jocului.
Minutele 32, 36 și 37 au adus bucurie în rândul susținătorilor Mellon, care au declanșat fiesta după ce favoriții s-au impus la loteria loviturilor de departajare.

______________________________________________________________________

"El Clasico", în finala Cupei AMCC 2014

Vineri, 11/07/14 Cele mai galonate companii-membre AMCC din punct de vedere fotbalistic se vor întâlni din nou în finala cupei, ultimul act al ediției a treia anunțându-se cel mai echilibrat din istoria turneului.
După un parcurs fără greșeală în faza grupelor,
KRUK România și EOS KSI România au înregistrat victorii clare în semifinalele disputate la Arena Alexandreea Club din București.

« REZULTATELE ZILEI » KRUK vs Recollection 13-2 (6-2) | Mellon vs EOS 6-12 (2-6)

• Într-o formulă teoretic îmbunătățită față de meciurile din grupă, clujenii de la Recollection au remontat un deficit de două goluri consemnat încă din startul confruntării. Până la pauză favoriții de la KRUK au reușit să se distanțeze decisiv, forma fizică și omogenitatea dovedindu-se esențiale. Partea secundă a fost o simplă formalitate, lista marcatorilor echipei ce evoluează în bleumarin cuprinzând numaipuțin de 8 jucători.
La fel de surprinzător a fost și primul sfert al celeilalte semifinale, revelația Mellon egalând de două ori succesiv după golurile înscrise de EOS.
Similitudinile s-au menținut doar până la odihnă, partea secundă fiind adjudecată cu ceva mai mare greutate de dubla câștigătoare a Cupei AMCC. Remarcatul zilei a fost Viorel Bărbulescu, vârful celor de la EOS înscriind 6 din cele 12 goluri ale echipei sale.

• Ultima zi de competiție, Sâmbătă, 12/07, începe cu finala mică (Recollection Cluj vs Mellon România, 12h), este continuată cu finala mare (KRUK România vs EOS KSI România, 13h) și cu premierea, pentru ca apoi să se încheie în mod festiv cu "repriza a treia" desfășurată în localul "La Copaci".

Mellon rămâne în cursa pentru Cupa AMCC 2014

Marți, 08/07/14 KRUK România și Mellon România au obținut în Grupa A succesele care le-au asigurat calificarea în penultimul act al Cupei de fotbal AMCC. La fel ca și colegii de la Coface, Cycle European și Top Factoring merită felicitări pentru ambiția cu care au luptat până în fluierul de final al arbitrului.

« REZULTATELE ZILEI » KRUK vs Cycle 6-5 (3-3) | Mellon vs Top Factoring 7-5 (1-3)

Victoriile la limită înregistrate în primele două etape i-au conferit un moral bun echipei KRUK, care a luat un avans rapid de trei goluri după doar 8 minute de joc. După ce a egalat prin reușite sosite înainte de odihnă, Cycle nu a putut menține în partea secundă tempo-ul ridicat al partidei, finalul fiind unul extrem de încins. Cu trei goluri marcate, Florin Vameșu (Cycle) a fost MVP-ul meciului, lipsa unui goalkeeper autentic înclinând balanța de partea favoriților calificați în semifinale din postura de câștigători ai grupei.
Următoarea partidă avea să desemneze și a doua echipă calificată din Grupa A. După un gol primit în minutul 6, Top Factoring a întors spectaculos scorul și, având 3-1 la pauză, a ajuns la doar un singur gol de semifinale. Rămași în tribune, cei de la Cycle sperau într-o victorie a echipei Top Factoring la 1 sau 2 goluri diferență. Toate calculele s-au dovedit până la urmă în zadar, Mellon replicând în stil mare spre satisfacția susținătoarelor (foto).

• Semifinalele vor aduce față în față, Vineri, 11/07, formațiile KRUK România și Recollection Cluj pe de-o parte (19h), respectiv Mellon România și EOS KSI România (20h) pe de altă parte.

Recollection Cluj se califică în semifinalele Cupei AMCC 2014

Vineri, 04/07/14 • Învingători la lovituri de departajare în fața Coface, clujenii de la Recollection au obținut "biletele" pentru semifinalele Cupei de fotbal AMCC, în timp ce EOS KSI România a câștigat Grupa B și își așteaptă adversarul. În cealaltă grupă, Cycle European a fost protagonista unui meci cu un final fantastic.

« REZULTATELE ZILEI » Coface vs Recollection Cluj 2-2 (1-1) * 0-2 d.l.dep.
Top Factoring vs Cycle European 1-3 (1-0)
EOS KSI România vs Recollection Cluj 6-0 (1-0)

Sosită în ziua meciurilor tocmai din Cluj, echipa de fotbal a companiei Recollection a disputat cele două jocuri din Grupa B. Prin natura rezultatelor consemnate, prima adversară întâlnită s-a dovedit și principala rivală la calificare. Reprizele au avut o desfășurare simetrică, la puțin timp după golurile marcate de ardeleni cei de la Coface egalând situația pe tabelă. La loviturile de departajare, după trei serii, Recollection s-a arătat mult mai inspirată, impunându-se cu scorul de 2-0.
În cel de-al doilea joc al grupei, EOS KSI a evoluat "subturată" și, după o prima parte în care a punctat o singură dată, finalul meciului a adus o diferență mult mai apropiată de realitatea de pe gazon.
• În Grupa A, Cycle European și-a jucat ultima șansă de a mai rămâne în "cărțile" calificării. Condusă la pauză de Top Factoring, formația coordonată de Marius Căpitanu a depășit cu brio un moment greu în minutul 35, atunci când portarul Florin Bădănoiu a parat lovitura de penalitate dictată ca urmare a cumulului de 6 greșeli/echipă/repriză.
Finalul a fost unul incendiar, iar Cycle a reușit imposibilul, întorcând soarta jocului prin goluri marcate în minutele 36, 37 și 39.

• Ultimele partide din faza grupelor se vor disputa în cadrul etapei 3 din Grupa A, Marți, 08/07: KRUK vs Cycle (19h) și Mellon vs Top Factoring (20h).

Succes al EOS KSI și calificare pentru KRUK, în Cupa AMCC 2014

Miercuri, 02/07/14 • Cele mai titrate echipe s-au reîntâlnit în cea de-a doua zi competițională a Cupei de fotbal AMCC. Nu a fost vorba de reeditarea finalelor mari din precedentele două ediții, ci de o revedere de la distanță la Arena Alexandreea Club București. Dacă EOS KSI România a avut o misiune facilă, Kruk România în schimb a avut în față un adversar mult mai dificil.

« REZULTATELE ZILEI » EOS KSI vs Coface 9-2 (6-1), Kruk vs Mellon 7-5 (6-2)

Grupa B a adus în prim-plan prima din cele trei confruntări. Campioana EOS KSI a evoluat cu maximă precauție în fața echipei Coface, care s-a prezentat la arenă într-un echipament personalizat pentru ediția a III-a. După un început timid al propriei echipe, Viorel Bărbulescu (x6) și-a arătat din nou calitățile de golgheter, iar EOS KSI a confirmat blazonul de mare favorită la calificarea în ultimul act al turneului.
Învingătoarele din prima etapă a Grupei A s-au duelat pentru calificarea în semifinale. Mult mai omogenă și cu un lot numeros, Kruk s-a impus încă din primele 10 minute, atunci când tabela indica un sec 4-0. Odată cu trecerea minutelor, pe fondul deselor modificări făcute de adversar, Mellon a echilibrat partida și a practicat un joc încurajator în tentativa de a prinde locul 2 la finalul fazei grupelor.

• Clujenii de la Recollection vor fi progragoniștii zilei de Vineri, 04/07, zi în care vor evolua în fața Coface (18h) și EOS KSI România (20h).
Totodată, Top Factoring va juca cu Cycle European (19h).

Start în Cupa AMCC 2014: KRUK și Mellon înving

Fără a cunoaște victoria în ultimele 4 jocuri, însă încă pe un uloc ce îi asigură prezența la baraj, Electronic Arts a cedat încă din startul jocului, pentru ca în finalurile de reprize să cunoască un progres evident în dezvoltarea fazelor periculoase.
Pentru învingători au punctat Emil Neculae (foto) (x4) și Alin Giuroiu (x3), în timp ce pentru învinși a înscris Radu Mogâldea și a ratat o lovitură de penalitate Dan Dinicescu (36).

Marți, 01/07/14 Fotbalul de calitate, ca mijloc de apropiere a relațiilor între membri, continuă să reprezinte o prioritate pentru Asociația de Management al Creanțelor Comericiale. Astfel, sub egida "Fotbal pentru Companii", Arena Alexandreea Club devine pentru următoarele două săptâmâni "centrul de operațiuni" al ediției a treia a Cupei de fotbal AMCC, turneu ce reunește 7 echipe reprezentative ale companiilor-membre.

« REZULTATELE ZILEI » KRUK vs Top Factoring 4-3 (1-1), Mellon vs Cycle 3-2 (1-2)

În prima etapă a Grupei A, finalista primelor două ediții a avut mari dificultăți în a se impune în fața unei formații, Top Factoring, pe care o depășise clar în semifinalele de anul trecut. Condusă cu 0-1, 1-2 și 2-3, KRUK România a evaluat inteligent momentul defavorabil al omului în minus după eliminarea propriului portar pentru cumul de galbene (min.32) și, după ce egalat, pe final a reușit să înscrie golul victoriei.
În celălalt joc, Mellon România a reușit și ea o revenire spectaculoasă pe tabelă și a câștigat partida cu Cycle European după ce a fost condusă cu 0-1 și 1-2.

• Următoarele meciuri au loc Miercuri, 02/07. Campioana EOS KSI România va primi în replica echipei Coface (19h, gr.B), iar KRUK România va forța victoria cu Mellon România care să-i asigure calificarea în semifinale (20h, gr.A).

Colectorii de creanțe continuă tradiția "Cupei AMCC"

Reper important în activitatea anuală a Asociației de Management al Creanțelor Comerciale, “Cupa de fotbal AMCC” se va desfășura și în acest an sub directa îndrumare a organizatorilor „Ligii Companiilor”, la Arena Alexandreea Club București.

• Ediția a treia reunește, în 1 - 12 Iulie a.c., șapte companii-membre ale celui mai reprezentativ organism național pentru colectorii de creanțe, AMCC. Marea noutate este prezența unei echipe din Cluj-Napoca, Recollection urmând a se deplasa în București pentru competiția la care și-au confirmat participarea EOS KSI România, Cycle European, KRUK România, Mellon România, Coface și Top Factoring.
• Favorite principale sunt EOS (dublu câștigătoare a Cupei AMCC, actuală componentă a primei ligi din campionatul fotbalistic de elită al companiilor) și KRUK (dublu finalistă a Cupei AMCC).
Înființată în anul 2007, AMCC este membră cu drepturi depline în F.E.N.C.A, Federaţia Europeană a Asociațiilor Naționale de Colectare fiind forul suprem de reglementare a profesiei la nivel European. Detalii, pe www.amcc.ro.