Fără favorite în Play-off, echilibru constant și în Turneu

--10-13 /04/ 2019- 2.Liga-Play-off-Etapa 8 și 2.Liga-Turneu-Etapa 2 © Play-off-ul ligii secunde se anunță echilibrat și imprevizibil după victoria echipei Tuborg în dauna liderului neînvins RCS & RDS, ceea ce face ca ultimele două clasate să câștige la startul returului în fața primelor două locuri.
În
Turneul Companiilor, PepsiCo și Engie au luat în Grupa A o opțiune importantă pentru calificarea în sferturile de finală, în timp ce Sodexo Pass, Concelex și Ericcson au în Grupa B un traseu fără greșeală.

Invincibilă de opt jocuri, Tuborg a avut în jocul din Play-off o evoluție superioară liderului la zi RCS & RDS și, contrar statisticii, și-a apropiat o victorie ce o replasează în calculele pentru promovare: 2-1 la pauză și 3-2 în final.

Cu soluții numeroase pe banca de rezerve, Sport Suport s-a desprins categoric în ultimul sfert al partidei din Play-off cu echipa DCN EU Cash & Carry: 7-1 (3-1), cu triplă pentru Marius Guță.

Catena Racing Team
și-a luat revanșa în Play-off în fața Admiral, după eșecul din sezonul stagional: 5-0 în prima parte și 7-3 la final, cu trei goluri semnate de Mihai Cană.

În Grupa A a Turneului, DTM-MApN a început etapa cu PepsiCo în cinci jucători și cu un gol marcat de stranierul Augustin Voinea (împrumutat de la Admiral).
Completată la 1-3, formația militară participantă în ultimele 4 sezoane în faza de baraj pentru promovare a primit lovitura decisivă la ultima fază de la Daniel Ghiță: 4-5.

După o primă repriză echilibrată (1-1), Engie și-a impus clar punctul de vedere în partida cu Cora Alexandriei: 5-2, Mario Ostafi punctând de trei ori.

Învinsă în prima etapă din Turneu de GreenPoint, reprezentativa TUI TravelCenter a cedat și în fața Hilti, echipă de care fusese învinsă și în sezonul regulat: 0-2 și egalare până la pauză, 2-4 și 3-5 în final.

Cu o triplă, Valeriu Simion a fost determinant în succesul obținut de Lex-ADSA cu GreenPoint: la pauză 1-1 și în final 3-1.

În Grupa B a Turneului, Concelex a consemnat o nouă victorie după întâlnirea cu Schindler, desfășurată fără rezerve de ambele părți: 2-1 la pauză și 4-1 în final, 3g fiind reușite la debut de către Matei Moldoveanu.

Ericsson a bifat victoria cu Wipro, după 2-0 la pauză și 2-1 până în min.31, ultimul sfert de meci aducându-i patru goluri: 6-1.

După 0-3 cu Sodexo Pass în etapa trecută, EY a învins UiPath datorită eficacității lui Ovidiu Coroiu, cu patru goluri marcate între min.24-35: final 4-0.

Sodexo Pass nu i-a dat nicio speranță echipei Allianz Partners, în fața căreia a reușit cel mai ofensiv joc stagional: 4-0 la pauză și 10-2 în final, Alexandru Mină punându-și numele pe 4 goluri.