Favoritele confirmă în 1.Liga, surprize multe în 2.Liga

--10-15 /12/ 2018-- © Etapa cu numărul 12, penultima pentru 1.Liga din acest an, a fost una deosebit de disputată, însă favoritele au reușit să se impună în totalitate.

√ Concursul “.Golul Etapei by Lotto.”, derulat exclusiv pe Facebook lunea între orele 10-22, îi nominalizează în Etapa 12 din 1.Liga pe jucătorii:
Cristian Iordan (AD Auto Total), Bogdan Ivan (Marco Vet) și Gheorghe Bucur (Instituțiile Lumina).
CLICK aici pentru a viziona și vota propunerile

AD Auto Total nu a avut probleme în fața Renault-Omniasig (3-0 final după 2-0 la pauză) și, consecință a celei de-a șaptea victorii la rând, va petrece sărbătorile de iarnă din postura de campioană en-titre și lider detașat la 5 puncte în clasament.

Cu începuturi foarte bune, Hidroconstrucția a pierdut atât meciul disputat cu TTA în avans pentru etapa 13 (3-2 și 3-4 la pauză, 3-7 în final), cât și cel cu Marco Vet (1-1 la pauză, 1-3 în final).

Mobexpert a consemnat cu mari emoții succesul consecutiv cu numărul 7 după cel mai disputat meci al etapei, în fața Televol Systems: 0-3 (‘9), 5-3 (’34), apoi 5-5, lovitură de penalitate apărată și golul final de 6-5 în ultimul minut.

Cu tripla lui Ștefan Răbonțu, Rompetrol a avut finaluri de reprize foarte bune cu BCR: gol de 2-1 înainte de pauză și în '38 reușita de 3-1 final.

Lindab rămâne fără puncte de șapte jocuri după eșecul cu Printerr în care a condus în ‘4: la pauză 1-1 și în final 2-1.

Instituțiile Lumina s-a remarcat prin scorul etapei înregistrat în fața Mega Image: 2-0 (pauză), 5-0 (’27) și gol final de 7-2 punctat din lovitură de penalitate, primele 5 goluri ale jocului fiind marcate de Gheorghe Bucur.

Cu Royal Car, ADSA-Enterprise a sperat trei sferturi din joc în primele puncte stagionale: 1-1 ('23), apoi 1-4 și 2-4 final, ultimele două goluri fiind marcate din penalty.

© Rezultatele surprinzătoare au dominat etapa 12 a sezonului regulat din 2.Liga, ultima din acest an: eșecuri pentru favorite, primul punct pentru ultima clasată, dar și numeroase răsturnări de scor.
După ce Segula a încheiat anul printr-o victorie în avans, principalele urmăritoare i-au asigurat fotoliul de lider pe perioada sărbătorilor de iarnă.

RCS & RDS a bifat primul eșec din sezon, după întâlnirea cu DTM-MApN: 1-1 ( pauză), gol de 2-3 primit din lovitură de penalitate (’36) și 3-5 final.

Catena Racing Team a cedat în fața Admiral care leagă o serie de șase victorii consecutive: 1-2 la pauză, 1-4 și 2-5 final.

DCN EU Cash & Carry a consemnat a șaptea victorie la rând după jocul cu Sport Suport: 1-2 la pauză și 4-2 în final, pierzătoarea ratând o lovitură de penalitate (’20) și un penalty (’40).

După trei eșecuri, Tuborg a fost condusă de Engie cu 0-3 după tripla lui Cristian Botiș (’12, ’24, ’25) și, după ce a egalat în doar cinci minute, a ratat o lovitură de penalitate la ultima fază: 3-3.

Sodexo Pass, singura echipă de care s-a încurcat liderul, a fost și prima care i-a dat puncte ultimei clasate Lex-ADSA: 2-4 (pauză), 6-4 (’33) și egalare la ultima fază: 6-6.

Remizele cu EY și Sodexo au fost continuate de Ericsson cu un eșec surprinzător în fața TUI TravelCenter pentru care a marcat în premieră Ghedi Camara, iar speranțele de Play-off se îndepărtează: 4-3 după 0-3 (’22).

GreenPoint a obținut din jocul cu EY primul punct după cinci eșecuri: 2-1 și 2-5 la pauză, hattrick al lui Cristi Lazăr (’22, ’24,’27) și 5-5 în final.

Electronic Arts rămâne în zona locurilor 6-8 după o victorie cu UiPath decisă în partea secundă a jocului: 2-2 la pauză, 4-3 până în ’35 și 6-3 la final.

Schindler s-a desprins tot în repriza secundă a jocului cu Wipro: 2-2 (’22), 4-3 (’31) și 6-3 la final, toate reușitele învinșilor fiind semnate de Valeriu Neculae.

» Informații tehnice, foto și video sunt disponibile printr-un click pe scorul final și pe coloana din dreapta - în cadrul programului cu rezultatele.