Final în 2.Liga-sezon regulat: Catena - campioană, EA - în Play-off

--25-30/03/2019- 2.Liga-Et.10 și 2B.Liga-Et.6 © Odată cu finalul lunii martie, eșalonul secund și-a consumat ultimele meciuri ale sezonului regulat.
Singura necunoscută pentru
Play-off a fost elucidată după eșecul echipei Schindler, Catena Racing Team devenind astfel campioană a sezonului regulat din 2.Liga. Calificată de pe locul 8, Electronic Arts a pierdut cu Sport Suport, în timp ce RCS & RDS a detronat Segula și va aborda cele 7 jocuri din Play-off din postura de lider al clasamentului alcătuit doar din rezultatele directe ale echipelor din top8:
1. RCS & RDS (19p), 2. Segula (15p), 3. Catena (13p), 4. DCN EU (10p),
5.
Sport Suport (9p), 6. Admiral (9p), 7. Tuborg (7p), 8. EA (0p).

Ocupantele locurilor 9-20 din 2.Liga împreună cu cele patru componente ale 2B.Liga au fost distribuite, prin tragere la sorți cu câte doi capi de serie, în Turneul Companiilor. O primă miză după cele 7 etape va fi calificarea în sferturile de finală, pentru ca apoi campioana 2.Liga-Turneu să se califice în Pre-Baraj. Componența grupelor:
A: PepsiCo, DTM-MApN, TUI, Lex-ADSA, Engie, GreenPoint, Hilti, Cora Alexandriei.
B: Concelex, Schindler, Ericsson, EY, Sodexo, UiPath, Wipro, Allianz Partners.

Într-un meci care a contat ca rezultat și pentru viitorul clasament din Play-off, Segula a cedat la limită în fața RCS & RDS într-un final palpitant.
Conduși, cabliștii au revenit spectaculos: 3-1 la pauză și 4-1 în min.21. Inginerii au forțat cel puțin egalarea, însă au fost învinși după un joc încheiat în careul advers: 4-3.

În fața primelor puncte din viitorul Play-off, Electronic Arts a fost surprinsă de începutul foarte bun al adversarului Sport Suport (4-0 în min.12).
După 5-1 la pauză, partea secundă a fost mult mai echilibrată: final 7-3.

Schindler nu a putut alinia rezerve într-un meci în care avea nevoie de un punct pentru a se menține pe loc de Play-off. Cu dublu obiectiv îndeplinit în acest joc, Catena Racing Team și-a asigurat victoria ce o urcă pe locul 1, scor 15-1, în timp ce Mihai Prodan și-a etalat calitățile de marcator cu 9 reușite.

Odată cu primul cartonaș galben stagional, Hilti a reușit să părăsească ultima poziție după o victorie cu Wipro care a avut o desfășurare altertă: 2-0, 2-2, 4-2 la pauză, 4-4, 7-5 și 8-6 în final.

Cu un început bun (2-1 la pauză) și un final foarte bun (7-3 în final), TUI TravelCenter a întrerupt seria pozitivă a echipei Lex-ADSA, în duelul componenților echipei din 1.Liga ADSA-Enterprise.

După ce a scos-o pe DTM-MApN din lupta pentru Play-off, Sodexo Pass a avut din nou un final cu goluri în remiza cu UiPath, cea mai fair-play secund-divizionară conform topul din 2.Liga.
A fost 1-1 la pauză și 3-4 din min.32, pentru ca la ultima fază Dorin Voicu să salveze punctul pentru cuponari: 4-4.

Cu penalty apărat înainte de pauză de către Adrian Blid (51 ani, cca. 250 jocuri în Div.A pentru Inter Sibiu, FC Național, Steaua, Rapid), GreenPoint a menținut echilibrul cu Tuborg până aproape de final: scor 6-1, cu triplă pentru Manuel Niță.

Admiral l-a avut pe Alex Neculcea veritabil om de gol prin cele 5 reușite din victoria cu Ericsson: 0-1 și 4-2 la pauză, 6-2 și 8-3 în final.

În formule lipsite de mulți jucători, Engie și DCN EU Cash & Carry și-au alternat perioadele pozitive, fapt reflectat și pe tabelă: 0-1, 3-1, 5-3, 5-7 și 6-8 în final, Silviu Costache (x4) adjudecându-și și titlul de golgheter în sezonul regulat.

Cu dorința de a părăsi ultimul loc în 2B.Liga, însă și de a-și păstra primul loc din topul Fair-Play, Cora Alexandriei a condus campioana PepsiCo cu 9-7 în minutul 34, după un meci superofensiv. Finalul a fost unul demn de o campioană, cu șampanie și cupă după cele trei reușite marcate consecutiv pentru PepsiCo: 9-10 și câte 4g pentru Gabriel Bobaru, respectiv Petrișor Dedu.

Concelex i-a avut pe echipierii Lindab principalele argumente în victoria cu Allianz Partners. Dacă Albert Mihai a apărat buturile constructorilor, Ovidiu Chirică (x6) a fost responsabil cu golurile: 3-1 la pauză și 9-2 în final.

În urma neprezentării EY, DTM-MApN a avut o pauză înaintea duelurilor din 2.Liga-Turneu.