Injecție cu moral în 1.Liga pentru PepsiCo și RCS & RDS

4-9 / 11 / 2019 © Aflate în subsolul clasamentului din 1.Liga, PepsiCo și RCS & RDS au obținut victorii importante pentru moralul din ultima parte a turului. Finalul jocurilor disputate în etapa 9 le-a adus puncte echipelor Renault-EOS și Gemini Solutions.

√ Nominalizații pentru “.Golul Etapei 9 by Lotto.”, concurs desfășurat pe baza voturilor exprimate de echipele din 1.Liga și de fani pe Facebook (lunea între orele 10-20) sunt: Răzvan-Nicolae Grancea (Gemini Solutions), Emilian-Cristian Constantinescu (PepsiCo), Marius-Andrei Barbu (RCS & RDS).

Cu șase eșecuri consecutive și puncte câștigate doar în etapa a doua (victorie cu Mobexpert), PepsiCo a realizat cel mai șocant rezultat al săptămânii: 9-2 cu Televol Systems, după 3-1 la pauză și 6-1 la mijlocul reprizei secunde, într-un inedit duel al ultimelor clasate în "Topul Fair-Play Cumpăna" din 1.Liga.

Fără mai mulți jucători influenți, cu un portar de conjuctură și un debutant marcator (Adrian Mareș) în runda cu Rompetrol, RCS & RDS a egalat de trei ori (3-3 la pauză), s-a detașat în minutul 30 (5-3), pentru ca în final să obțină primul succes după patru eșecuri precedente: 5-4 și triplă pentru Silviu Badea.

Prezente în circuitul de “Fotbal pentru companii” din 2010, Hidroconstrucția și Renault-EOS au avut parte de un joc decis pe final prin dubla lui Dorin Dragomirescu: 5-6, după ce învingătoarea a alergat cu folos pentru cinci egalări.

Victoriile cu Renault-EOS și PepsiCo i-au asigurat echipei Catena Racing Team un elan pozitiv cu Gemini Solutions, pe care a condus-o cu 1-0 și 2-1. Desemnat portarul campionatului trecut, Răzvan Grancea au avut un neașteptat aport ofensiv la cele două reușite ale IT-iștilor: mai întâi la un șut deviat nocoros în plasă, apoi prin golul egalării sosit în ultimele secvențe ale jocului: 2-2.

Cu un nou debutant în persoana lui Iulian Căzănaru (23 ani), Mega Image a ratat șansa de a egala liderul AD Auto Total, joc cedat prin două goluri primite în minutele 8 și 31: final 0-2.

Cu trei sferturi de joc echilibrat, Lindab a avut speranțe într-un rezultat favorabil cu Marco Vet până în minutul 27, momentul golului primit de 1-3. Pe fondul unei evoluții cu portar-ofensiv pentru constructori, scorul final a luat proporții: 1-6.

* TTA (cu Royal Car) și Printerr (cu Mobexpert) și amânat jocurile.