Lumina surprinde TTA și Royal Car frânează Hidroconstrucția

--23-24 /11/ 2018--Ultimul weekend din toamnă i-a adus echipei TTA două meciuri în zile consecutive, disputate și încheiate diametral opus. Totodată, Mega Image și Marco Vet au remizat, în timp ce Hidroconstrucția și-a închis pozitiv luna noiembrie cu 5 victorii și un eșec în doar trei săptămâni.
În 2.Liga, RCS & RDS a trecut mai greu de ultima clasată decât de liderul din urmă cu două etape, TUI TravelCenter și Engie au remizat, UiPath a bifat al doilea success stagional, în vreme ce DCN EU Cash & Carry a urcat pe locul 4 în clasament.

√ Concursul “.Golul Etapei by Lotto.”, derulat exclusiv pe Facebook lunea între orele 10-22, îi nominalizează în Etapa 10 din 1.Liga pe jucătorii:
Marius-Andrei Dumitru (AD Auto Total), Cristian-Sorin Istrate (Inst.Lumina) și Dorin-Ionel Dragomirescu (Renault-Omniasig).

CLICK aici pentru a viziona și vota propunerile

• Situată în apropierea liderului primei ligi, TTA a avut un început dezastruos de meci în restanța cu Instituțiile Lumina, adversar lipsit de rezerve și fără puncte în ultimele trei etape: 0-4 după 13 minute. Cu experiența recentă a unui episod fericit (0-3 în min.13 și 8-3 final cu Rompetrol), nacelarii au evoluat pe poziții avansate cu portar-ofensiv, însă nu au reușit să întoarcă jocul în condițiile în care pedagogii s-au limitat în a acoperi cât mai bine zona adiacentă porții proprie: 3-6 final, cu patru reușite pentru Gheorghe Bucur. ‹DETALII

• Cu o tactică diametral opusă având în vedere că a avut la dispoziție un lot mai puțin numeros în etapa curentă disputată a doua zi, TTA a reușit să câștige partida cu Renault-Omniasig.
După 2-0 la pauză și gol primit în min.23, TTA a arătat o disponibilitate fizică de invidiat și a încheiat cu puncte după eșecurile din ultimele două jocuri: 2-1. ‹DETALII

• Plasată pe locul 4, Marco Vet a avut un meci neașteptat de dificil în fața ocupantei locului 12, Mega Image. Cu 1-1 la pauză, veterinarii au mizat pe Marian Boieșan portar-ofensiv și au trecut la conducere în min.34, însă au fost egalați pe final la șutul lui Cosmin Roșu: 2-2. ‹DETALII

Royal Car a pus punct seriei formidabile de cinci victorii consective a Hidroconstrucției. Cu absențe notabile, mecanicii au avut 2-0 în min.5, pentru ca până la pauză să fie egalați. Bara s-a opus unui avantaj pe care hidroconstructorii îl puteau lua din penalty în startul reprize secunde, iar Royal Car a profitat de situație și a întors rezultatul: 6-2, cu trei goluri pentru Costel Moise și scor final închis cu reușita lui Alin Giuroiu (’34) sosită la puțin timp după prima intrare în teren. ‹DETALII

• Cu ultimul cuvânt pe tabelă în toate meciurile disputate în acest sezon și cu puncte câștigate pe final în fața unor echipe situate în partea inferioară a clasamentului, liderul RCS & RDS nu și-a dezmințit statutul nici în jocul cu ultima clasată, Lex-ADSA. Cu 1-0 în start, cabliștii s-au văzut conduși cu 1-2 (’13), au încheiat prima parte în avantaj minim, 3-2, pentru ca după pauză Alex Preda să egaleze. MVP în sezonul de debut din campionat, în 2.Liga 2013/14, Ștefan Stancu a semnat victoria în min.30: scor final 4-3. ‹DETALII

• În ascensiune, TUI TravelCenter a revenit de la 0-2 (‘9) în restanța cu Engie și, după 2-2 la pauză, a preluat conducerea în min.28. În plin iureș ofensiv, Engie a reușit să învingă reduta lui Bogdan Ilie doar la ultima fază a meciului, prin Ionuț Stancu: scor 3-3. ‹DETALII

• Fiecare cu câte patru puncte în clasament și lidere în Topul "Fair-Play Cumpăna" din 2.Liga, UiPath și Hilti au sperat în cea de-a doua victorie stagională. Mult mai bine organizați și cu Alex Velcu deosebit de eficient, IT-iștii i-au depășit clar pe constructori: 5-0 înainte de pauză, 6-3 până în min.33 și 8-3 final pentru UiPath. ‹DETALII

DCN EU Cash & Carry a legat după etapa cu Wipro al cincilea succes la rând. Conduși în trei rânduri, retaierii au intrat la pauză cu scor egal, pentru ca la reluare să înscrie pentru 4-3. Wipro a avut o tresărire de orgoliu la reușita lui Alin Florescu, pentru ca după min.27 DCN să înscrie de cinci ori consecutiv: 9-4. ‹DETALII

• Într-un meci amical disputat în condiții amânării etapei cu Televol Systems, Printerr s-a antrenat cu Ericsson pe care a depășit-o cu 8-3 (4-2).