Mobexpert își menține candidatura pentru titlul de campioană

--07-08 /12/ 2018--În primul weekend hibernal cu fotbal pentru companii, Hidroconstrucția a fost aproape de a-i întrerupe echipei Mobexpert traseul fără greșeală, Televol Systems și-a adjucat puncte mult-așteptate, în timp ce Marco Vet a revenit aproape de “careul de ași” din 1.Liga.
Intrată în zona de
Play-off din 2.Liga, Admiral împreună cu reprezentativele companiilor Segula, RCS & RDS, DCN EU Cash&Carry și Sport Suport au bifat victorii importante.

√ Concursul “.Golul Etapei by Lotto.”, derulat exclusiv pe Facebook lunea între orele 10-22, îi nominalizează în Etapa 11 din 1.Liga pe jucătorii:
Daniel-Cătălin Stoica (BCR), Florian-Antonio Rusie (Inst.Lumina) și Ovidiu Chirică (Lindab).
CLICK aici pentru a viziona și vota propunerile

• Etapa cu Hidroconstrucția, echipă în fața căreia a câștigat de două ori turneul estival de pregătire Cupa Constructorilor (2013 și 2014), a consemnat pentru Mobexpert a șasea victorie consecutivă fapt ce îi conservă pretențiile pentru titlul de campioană.
Condusă din primele secunde, Mobexpert a întors rezultatul prin trei goluri înscrise în min.22, 24 și 25, pentru ca după diminuarea diferenței, să aibă șansă la o lovitură de penalitate din final: scor 3-2. ‹DETALII

• Fără puncte de cinci etape, Lindab și Televol Systems și-au împărțit uniform perioadele de eficacitate pe tabelă. Dacă pentru Lindab au fost favorabile începuturile de reprize și, după un time-out, finalul de meci, Televol a replicat prin două serii consecutive de goluri: 1-0 și 1-4 la pauză, 2-4 și 2-7, apoi 4-7 la final, învinsul Ovidiu Chirică (x4) fiind etichetat cu titulatura de MVP al meciului. ‹DETALII

• Cu 4-0 la pauză, Marco Vet a avut emoții la doar cinci minute de la reluarea jocului cu Printerr, după hattrick-ul lui Cătălin Neagu. Golul lui Alexandru Călin din min.33 a clarificat situația învingătoarei: 5-3 pentru “veterinarii” care urcă pe locul 5 chiar în locul IT-iștilor. ‹DETALII

• Învinsă de top4 din liga secundă, Sport Suport a reușit să se impună în fața pretendentei la locul 5, Tuborg. Cu 2-0 din min.10, însă și cu cinci greșeli din min.9, Sport Suport a cedat abia în ultimul minut din repriză în urma loviturii de penalitate transformată de Gabriel Cuțov. Fără rezerve și cu căpitanul Manuel Niță acuzând probleme medicale, Tuborg a egalat în min.25. Duelul fostelor prim-divizionare a fost tranșat printr-o dublă în min.29 și 30 semnată de Gabriel Grădinaru (x4), cu o evoluție remarcabil de eficientă: final 4-2. ‹DETALII

• În postura de favorită la calificarea în Play-off, gruparea DCN EU Cash & Carry pare să fi câștigat o experiență importantă din participarea în sezonul trecut, atunci când a părăsit top8 chiar la finalul sezonului regulat. Condusă cu 2-0 la pauză de Electronic Arts, echipă care venea după trei victorii la rând, formația companiei de retail a revenit pe tabelă prin dubla lui Florian Cumpănășoiu completată cu reușita lui Ionuț Petrică: 2-3 final și al șaselea succes consecutiv pentru DCN EU. ‹DETALII

• Depășită în debutul stagional de echipe din Play-off, Admiral a urcat în premieră stagională pe locul 8 după a cincea victorie consecutivă.
Avantajul luat de Wipro în min.10 a fost anulat până la pauză (2-1), pentru ca în repriza secundă golgheterii echipei Adrian Pantea (x3) și Alex Neculcea să facă diferența pe tabelă.
Pe final Wipro a beneficiat de două lovituri de penalitate: una ratată (’36) și alta transformată (’40): scor final 6-2. ‹DETALII

• Cu un lot numeros la ultima apariție fotbalistică din 2018, Segula nu a ratat șansa de a bifa victoria consecutivă cu numărul 10 într-un meci disputat în avans. Fără puncte de șase meciuri, Hilti a reușit să limiteze proporțiile scorului: 1-2 la pauză, 3-4 în min.32 și 4-6 într-un final în care a înscris din lovitură de penalitate. ‹DETALII

• Cu patru din cele 9 victorii obținute la limită, RCS & RDS a înregistrat în etapa cu GreenPoint cel mai detașat succes: 3-0 la pauză și 9-1 într-un final în care ecologiștii au punctat golul de onoare prin Cristian Lazăr, după tripla cablistului Gabriel Nătăvală (x3). ‹DETALII