Mobexpert - captiva jocurilor palpitante încheiate fericit

--15-20 /04/ 2019- © 1.Liga, Et.23 © Caracterizată de rezultate echilibrate însă fără nicio remiză, ultima etapă din aprilie înaintea pauzei de Paște i-a continuat traseul palpitant echipei Mobexpert.
1.Liga se va relua în 8 mai cu AD Auto Total lider detașat la 12 puncte și cu 7 jocuri rămase din sezon, dar cu lupta pentru evitarea
BARAJ-ului în care sunt implicate în mod direct ocupantele locurilor 7-13.

√ Concursul “.Golul Etapei by Lotto.”, derulat exclusiv pe Facebook lunea în noul interval orar 9-21, îi nominalizează în Etapa 23 din 1.Liga pe jucătorii:
Tudor-Gh. Hotobocescu (Marco Vet), Mihai-Romulus Ilie (Instituțiile Lumina) și Răzvan Pădurețu (AD Auto Total).
CLICK aici pentru a viziona și vota propunerile

Condusă în restanță de Printerr cu 2-0 în min.5, 3-2 la pauză și 4-3 în partea a doua, toate golurile fiind încasate de la Cătălin Neagu, Mobexpert a reușit un final marcă brevetată în acest sezon. Alex Șomârlea (35’) și un autogol din lovitură de la colț au semnat victoria, scor 4-5, iar Mobexpert ajunge la 8 meciuri consecutive încheiate la o diferență de cel mult un gol, în care doar o dată a fost învinsă.

De asemenea, doar cu rezultate la limită în ultimele cinci jocuri, Printerr și-a luat revanșa după turul cedat în fața Rompetrol, echipă ce avea un singur eșec în ultimele 11 etape: 1-0 la pauză, 2-0 și 2-1 în final, rezultat ce o apropie de confirmarea sportivă a prezenței în viitorul sezon din 1.Liga.

Performere din punct de vedere statistic la capitolul fair-play, Royal Car și BCR au avut un duel decis în ultimele secunde. Superiori la experiență și tehnicitate, însă deficitari la organizare și determinare, mecanicii au condus cu 2-0 și 3-2 la pauză, pentru ca în partea secundă să fie surprinși de bancari. Egalată prin al patrulea gol din meci semnat de Valeriu Constantin, Royal Car a obținut victoria după o fază finalizată de Emil Neculae: 7-6.

Cu două goluri marcate înainte și după pauză, TTA a fost egalată de Lindab la mijlocul părții secunde. Coordonați de pe margine de Marius Tabacu, nacelarii au găsit rapid soluțiile unei victorii previzibile: 4-2.

Televol Systems a fost depășită constant de echipa care i-a produs în tur cel mai categoric eșec stagional, AD Auto Total, pentru care a marcat 3 goluri din postura de stranier top-class Răzvan Pădurețu (cu evoluții în grupele Champions League pentru Urziceni): 0-2 la pauză, 0-4 și 2-4 în final.

Apărată între buturi de Florin Rizea, Instituțiile Lumina și-a impus stilul de joc în fața Renault-Omniasig, de care a trecut cu mari emoții: 2-0 și 3-1 la pauză, 3-2 din min.26 și la final, iar selecționata auto-asigurări ajunge la 6 rezultate consecutive la limită din care doar 2 victorioase.

Mega Image (cu Hidroconstrucția) și ADSA-Enterprise (cu Mobexpert) și-au amânat jocurile, în timp ce Mobexpert a disputat un meci amical în compania echipei FAIR Play în rândurile căreia s-au regăsit jucători de la Tuborg, Lumina și Televol: 6-1 (2-0).