Nou-promovatele anunță un sezon echilibrat în 1.Liga

--19, 21 /09/ 2018-- Cele cinci nou-promovate au reușit să demonstreze încă din startul sezonului că pot fi competitive: Instituțiile Lumina a învins detașat și s-a poziționat pe primul loc, Televol Systems și Marco Vet au remizat cu scor identic, în timp ce BCR și Hidroconstrucția au cedat cu greu.
AD Auto Total, Royal Car și Printerr au completat cu victorii tabloul etapei inaugurale din 1.Liga, una în care superlativul esențial este reprezentat de statistica fair-play-ului: doar 5 cartonașe galbene în cele 8 partide.

√ Concursul “.Golul Etapei by Lotto.”, derulat exclusiv pe Facebook lunea între 10:00-22:00, îi nominalizează în Etapa 1 din 1.Liga pe jucătorii:
Cătălin-Virgil Alecsandru (Printerr), Cristian Iordan (AD Auto Total) și Marius Camburu (Televol Systems).
CLICK aici pentru a viziona și vota propunerile

Televol Systems, finalistă în turneul de pregătire Cupa Constructorilor și promovată la baraj, a ridicat serioase probleme echipei TTA, deținătoare a trofeului suprem din turneul național .Superliga Companiilor. și locul 4 în sezonul trecut din 1.Liga.
Elanul conferit de cea mai scăzută medie de vârstă din campionat și tehnicitatea unor jucători precum Mihai Dragne și Marius Camburu i-au permis echipei din Voluntari să înceapă jocul excelent. TTA a întors scorul imediat după pauză, iar după o parte secundă echilibrată a fost egalată cu un minut înainte de final: scor 3-3. ‹DETALII

• În condiții diferite față de întâlnirea din turneul național .Superliga Companiilor., însă cu aceeași învingătoare, partida dintre Instituțiile Lumina și Lindab a fost tranșată încă din prima parte. A fost 5-0 la pauză și 6-1 în final pentru pedagogi, golul de onoare al constructorilor decimați de absențe fiind reușit din lovitură de penalitate de stranierul Alin Bugălă. ‹DETALII

• După un început de tatonări, Marco Vet a trecut la conducerea jocului cu Renault-Omniasig prin dubla lui Florian Ioniță (18’, 25’).
Replica de pe tabelă a lui Ionuț Petrescu (27’, 30’) a venit la timp pentru selecționată, pentru ca într-un final în care Andrei Petcu (37’) a preluat din nou conducerea pentru “veterinari”, Codrin Vîlculescu să egaleze în ultimele secunde: scor final 3-3. ‹DETALII

• Prestațiile alternante i-au caracterizat jocul echipei BCR și la debutul în 1.Liga, consemnat în fața Mobexpert.
Cu 2-1 și egal (la pauză), apoi 3-2 (din 25’), BCR a fost depășită prin trei goluri încasate în intervalul 27’-30’: final 3-5. La Mobexpert au evoluat și trei nou-soșiți: Cristian Grosu, Mădălin Stanciu și George Lăcătușu. ‹DETALII

• În condițiile absențelor lui Răzvan Grancea (portar-titular) și Laur Militaru (golgheter & MVP în sezonul trecut), vicecampioana en-titre Gemini Solutions a fost singura echipă care nu a primit gol în prima etapă din 1.Liga.
Cu un joc consistent și un lot echilibrat, Hidroconstrucția a cedat de două ori, în fața noutății Bogdan Mihalache (10’) și a lui Silviu Haldan (26’): scor 0-2. ‹DETALII

• Meciul-vedetă al etapei a opus deținătoarea Cupei Constructorilor, Rompetrol și campioana în exercițiu a Ligii Companiilor, AD Auto Total.
Cu un avans rapid (0-2, 6’) anuat la fel de prompt (2-2, 12’), distribuitorii auto au gestionat eficient finalul de repriză (3-5), pentru ca odată cu o nouă reușită sosită imediat după odihnă să nu mai aibă emoții pentru victorie: scor 4-7, la învingătorii care au oferit marcatorul rundei (Cristian Iordan x4) debutând cu gol Cătălin Andrei (20 ani). ‹DETALII

• Cu victorii împărțite în cele 6 jocuri directe din 1.Liga, Mega Image și Royal Car au avut parte de un joc tacticizat și îndreptat preponderent către organizarea defensivei, argumentat inclusiv de scorul final: 1-2, golul victoriei fiind reușit de stranierul Mihai Stoica (36’). ‹DETALII

• Cu doi jucători din contingentul Eurolines România, respectiv Laur Todoran și Mihai Laber, selecționata ADSA-Enterprise a suferit la omogenitate în primul meci din sezon, cu Printerr.
A fost 2-2 la pauză după două goluri încasate rapid (2’, 9’), pentru ca după un start de repriză secundă nefast (2-5, 27’), finalul de meci să fie parțial bun: scor 4-5. ‹DETALII