O singură necunoscută pentru sferturile Turneului Companiilor

--13-18 /05/ 2019- 2.Liga-Turneu, Etapa 6 © Dacă în urmă cu o etapă nicio echipă nu era sigură de calificarea în faza eliminatorie a Turneului Companiilor, antepenultima rundă a grupelor a adus confirmarea pentru 7 din cele 8 locuri.

În Grupa A, Lex-ADSA și-a luat revanșa după eșecul din finalul sezonului regulat, într-un meci în care TUI TravelCenter a condus cu 0-3: 1-4 la pauză, 5-4 și 7-5 în final.
PepsiCo a avut un tur de forță. GreenPoint i-a dat câteva emoții în prima repriză încheiată nedecisv (1-1), pentru ca apoi să se desprindă net: 4-1. Întâlnirea cu Hilti disputată în avans a doua zi a avut o desfășurare mai clară: 2-0 la pauză și 6-3 în final, cu 4g pentru Aurelian Ursu.
DTM-MApN (cu Engie) și Hilti (cu Cora Alexandriei) nu s-au putut mobiliza și, în condițiile în care nu au fost permise modificări în program, au pierdut prin neprezentare: scor 0-5.
* Podiumul Grupei A are deja definitivat podiumul, alcătuit din PepsiCo, Engie și Lex-ADSA, în timp pentru a patra poziție ce asigură prezența în sferturi se vor duela în meci direct DTM-MApN și GreenPoint.

În Grupa B, Ericsson și EY au încheiat la egalitate la fel ca în sezonul regulat. De data aceasta a fost o remiză spectaculoasă și cu goluri: 0-1 și 3-1 după pauză, 4-3 și golul de 4-4 marcat de Alin Băncilă la ultima fază.
Disputat fără rezerve, Concelex vs UiPath a avut un câștigător neașteptat după startul echilibrat: 0-1 și 4-1 la pauză, 10-5 în final, Matei Moldoveanu punctând de 5 ori.
De asemenea, Wipro a obținut a doua victorie consecutivă după un meci cu Allianz Partners decis de reușita lui Alex Burciu din minutul 38: 2-1 la pauză și 3-2 în final.
Schindler (cu Sodexo Pass) a pierdut prin neprezentare: 0-5.
* Situația Grupei B este clarificată la capitolul calificate, Sodexo Pass, Concelex, Ericsson și EY urmând a-și stabili poziția și, automat, echipa cu care se va încrucișa în sferturile de finală, după graficul A1-B4, A2-B3, A3-B2, A4-B1.