52 -
77
9
departajarea se face în funcție de puncte și, apoi, de rezultatele directe.
» Câștigătoarea devine "Campioana companiilor la fotbal" (2019/2020) și primește dreptul prioritar de a reprezenta România în EURO-CUP 2020, cupa europeană al elitelor organizată de .EFBLU..
» Primele 4 clasate primesc dreptul de a fi capi de serie în turneul național de relaxare .Superliga Companiilor. (2020).
» Locurile 11,12,13,14 joacă în BARAJ de menținere, cu echipe din 2.Liga.
» Locurile 15,16 retrogradează în 2.Liga.

* sistemul este condiționat de licențierea pentru sezonul 2020/2021.
pagina dedicată echipei poate fi accesată printr-un click pe denumire.

ETAPEI
* va fi desemnat în urma concursului desfășurat pe Facebook Lunea 10-20.

0
» După tur, locurile 1-8 continuă în "2.Liga-Play-off" unde joacă returul (nou clasament doar cu rezultatele directe). La final, locurile 1,2 promovează în 1.Liga (2020/21), locurile 3,4,5 joacă în BARAJ de promovare cu echipe din 1.Liga și locul 6 joacă în Pre-BARAJ cu câştigătoarea 2.Liga-Turneu.
» După tur, locurile 9-20 şi echipe debutante continuă în 2.Liga-Turneu, cu grupe şi faza finală. Câştigătoarea joacă în Pre-BARAJ cu locul 6 din 2.Liga-Play-off şi, dacă învinge, cu o echipă din 1.Liga.

VIDEO - Calendar competițional

Cupa Constructorilor turneu de pregătire (București, 23/08-04/09/19)
Liga Companiilor campionat (București, sezon 2018/19-Gala 04/07/19)
Cupa Unirii turneu național (București, 14-15/12/19)
Cupa Companiilor turneu de pregătire (București, 15/01-12/02/20)
Superliga Companiilor turneu național (Mangalia, 10-14/07/19)

Fotbal Online

Cătălin Munteanu marchează pentru TTA "Golul Etapei 13 by Lotto"

--9 /12/ 2019- © Faza personală a lui Constantin-Cătălin Munteanu prin care TTA a înscris pentru 4-2 în victoria cu Rompetrol a fost desemnată .Golul Etapei 13 by Lotto. din 1.Liga.

În vârstă de 40 ani, șeptarul nacelarilor totalizează 116 goluri în cel de-al cincilea sezon cu prezențe în campionat.

Fost fotbalist profesionist cu 17 selecții în echipa națională, jucător în Primera Division (Espanyol, Salamanca, Albacete / 1998-2005), dar și campion cu Dinamo București (2007), Cătălin Munteanu are în palmares titluri de MVP în două competiții de fotbal pentru companii câștigate cu TTA: Liga Companiilor 2016/2017 și Cupa Constructorilor 2016.

TTA ajunge la fel ca PepsiCo la 3 distincții stagionale obținute din 4 nominalizări - capitol la care lider este Royal Car (cu doar 2 distincții în 5 nominalizări).

# 3 (14) # 2 (4)
* concursul se desfășoară lunea orele 10-20, pe baza voturilor transmise pe Facebook (50%)
și de echipele din
1.Liga (50%). La egalitate, rezultatul de pe Facebook are prioritate.

________________________________________________________________

Început de iarnă cu suspans maxim pentru șefia din 1.Liga

2-6 / 12 / 2019 © Luna decembrie a început cu etapa 13 din 1.Liga (antepenultima a turului), dar și cu etapa 10 din 2.Liga (ultima a anului).
Înaintea derby-ului pentru titlul de campioană a turului în prima ligă, AD Auto Total și TTA au învins cu emoții, în timp ce Marco Vet și Catena Racing Team și-au întărit pozițiile din “careul de ași”.
Lindab, Royal Car și RCS & RDS au adunat puncte esențiale în zona retrogradării, în timp ce în 2.Liga UiPath, Sport Suport și RINF TECH au încheiat anul victorioase.

√ Nominalizații pentru “.Golul Etapei 13 by Lotto.”, concurs desfășurat pe baza voturilor exprimate de echipele din 1.Liga și de fani pe Facebook (lunea între orele 10-20) sunt: C-tin-Cătălin Munteanu (TTA), Valentin-Ionuț Ion (Rompetrol), Titus-Robert Poșogeanu (Marco Vet).

Lipsiți de golgheterul la zi din 1.Liga, Antonio Rusie, însă cu Cătălin Munteanu (x5) aflat la cel mai bun meci făcut în cele 5 sezoane de campionat cu evoluții pentru TTA, nacelarii au avut un final formidabil cu Rompetrol. Cu 3-1 (8'), 4-2 și 4-5 (pauză), vicecampioana s-a văzut condusă cu 4-6 cu patru minute înainte de epilog. Cu cinci goluri consecutive, majoritatea marcate pe contraatac, jocul s-a încheiat într-un mod șocant: 9-6 și a șaptea victorie la rând pentru TTA.

Reprezentante ale României la cupa europeană EFBLU Plovdiv 2019, AD Auto Total și Hidroconstrucția au avut o restanță echilibrată, încheiată însă previzibil: 2-0 la pauză, 3-1 și 3-2 în final.

Etapa curentă a fost abordată excelent de AD Auto Total în jocul cu rivala de pe podiumul sezonului trecut, Gemini Solutions, fără tehnicii Laur Militaru și Cătălin Neagu: 3-0 în startul părții secunde și 3-2 la final.

Hidroconstrucția a cedat pe final în etapa cu Marco Vet, formație în ascensiune odată cu revenirea pe gazon a lui Tudor Hotobocescu: 2-2 la pauză, 2-3 din min.22 și, cu adversar aflat la limita greșelilor din 33', final 2-5.

După restanța adjudecată net în fața Royal Car, Marco Vet a urcat pe locul 3. A fost 4-0 la pauză, 7-0 și 11-4 la final, cu 4g pentru învingătorul Robert Poșogeanu. Cu 36 goluri în 11 goluri, Marco Vet își rotunjește golaverajul ca urmare a celor 23 reușite marcate în partidele recente cu Televol și Royal Car.

Foste campioane, Renault-EOS și Mega Image au avut parte de un joc palpitant, cu reprize diametral opuse. Dacă în prima parte retailerii au avut 1-3 și 2-3 (pauză), în partea a doua selecționata a marcat de două ori fără să primească gol, scor final 4-3 stabilit de Robert Nagy (32'), iar Renault-EOS are o ascensiune fulminantă după a cincea victorie din ultimele 6 etape.

Televol Systems a evoluat încrezătoare cu etapa cu Lindab, după 12-3 cu Marco Vet și 10-4 cu Mobexpert. Cu 3-0 până în 18', cabliștii din Voluntari au resimțit de această dată efectele unui lot fără rezerve și fără portar: 3-2 la pauză, 4-2 până în 30' și 4-7 în final pentru Lindab, apărată de Sorin Drăgan și unul dintre sărbătoriții serii Nicolae Toma, fiecare cu câte o dublă.

Fără puncte din tripla cu Catena, Lindab și Gemini, RCS & RDS a avut o misiune nesperat de ușoară în jocul cu PepsiCo: 5-2 la pauză și 9-5 în final, cu triplă pentru Ionuț Ghiță, iar situația din zona retrogradării devine din ce în ce mai palpitantă.

Royal Car a început săptămâna cu un succes foarte important în dauna ultimei clasate Printerr și continuă să spere în evitarea retrogradării: 2-1 după pauză, 3-2 până în min.29, 5-2 și 5-3 la final.

Nou-promovata Catena Racing Team a realizat scorul etapei după duelul cu Mobexpert, echipă care bifează al cincilea eșec consecutiv după un sezon precedent în care s-a clasat pe locul 4. A fost 4-0 în fiecare repriză, marcatorul jocului fiind Iulian Cană (x3): final 8-0.

Ultima etapă în 2.Liga din 2019 a început cu 3 jocuri. Dacă UiPath a trecut de PharmaFarm la limită, 3-2 scor final stabilit prin singurul gol marcat după pauză, Sport Suport cu Concelex (13-2, Marius Guță x6) și RINF TECH cu GreenPoint (17-0, Cătălin Neagu x6) și-au dorit și au obținut victorii supradimensionate.

* Admiral a amânat jocul cu Segula, echipă ce a disputat un amical cu Tuborg (6-6).

___________________________________________________________________________

"Golul Etapei 12 by Lotto", marcat de IT-istul Bogdan Mihalache

--2 /12/ 2019- © Șutul expediat de la 30 metri distanță de c[tre Bogdan-Alexandru Mihalache prin care Gemini Solutions a făcut 3-0 în minutul 8 al victoriei cu RCS & RDS a fost desemnată .Golul Etapei 12 by Lotto. din 1.Liga.

• În vârstă de 27 ani, defensivul cu numărul 6 totalizează 61 goluri, din care 45 au fost marcate pentru Enterprise Rent-A-Car în primele trei ediții de campionat din cele 5 pe care le are în palmares.

Bogdan-Alexandru Mihalache se află la a doua distincție de acest gen după cea din urmă cu două sezoane obținută pentru fosta echipa.

Pentru Gemini Solutions este prima distincție stagională din trei nominalizări.

Campioana face primul pas greșit în finalul toamnei

25-29 / 11 / 2019 © În etapa 12 din primul eșalon, ultima din toamnă, Catena Racing Team i-a produs echipei AD Auto Total primul eșec stagional.
Noul lider TTA și Gemini Solutions au învins prin goluri marcate în ultimul minut, în timp ce Printerr a bifat primul succes din campionat.

√ Nominalizații pentru “.Golul Etapei 12 by Lotto.”, concurs desfășurat pe baza voturilor exprimate de echipele din 1.Liga și de fani pe Facebook (lunea între orele 10-20) sunt: Vlad-Iulian Hrițcu (Printerr), Aurelian-Bogdan Pătrașcu (Catena Racing Team), Bogdan-Alex. Mihalache (Gemini Solutions).

Nou-promovată cu un start ezitant de campionat, Catena Racing Team a pus punct unei serii de 10 victorii consecutive consemnate de campioana ultimelor două sezoane, AD Auto Total.
Lipsiți de aportul tehnicilor Iulian Cană și Silviu Costache, farmaciștii au depășit cu bine momentul golului primit după doar două minute, au condus cu 3-1 la pauză, pentru ca la reluarea jocului Andrei Vlăsceanu să apere un penalty: final 5-2.

Condusă de Mega Image și cu golgheterul la zi Antonio Rusie eliminat direct (împreună cu adversarul Sorin Nicolescu, pentru injurii reciproce), TTA a egalat în sistem 5 vs 5, pentru ca înainte de pauză să primească un nou gol. Repriza secundă a fost la fel de disputată, experiența și prospețimea fizică permițându-le nacelarilor să egaleze, pentru ca în ultimul minut șansa unui penalty transformat de Cătălin Munteanu să le aducă victoria și ascensiunea cel puțin temporară pe locul 1: final 3-2.

Învinsă de PepsiCo și Renault-EOS, Gemini Solutions a avut un început senzațional de etapă cu RCS & RDS (3-0 în min.8). Cabliștii au revenit atât în joc cât și pe tabelă, iar în ultimul minut au egalat prin penalty-ul lui Gabriel Nătăvală (5-5). Cristian Popescu a dat lovitura de grație înaintea fluierului de final, iar Gemini obține prima victorie din ultimele patru etape: 6-5.

Restanța cu Mobexpert i-a adus ultimei clasate Printerr primul succes din sezon, tactica portarului-ofensiv aducând și primele beneficii directe: 3-3 la pauză și 5-4 în final, scor stabilit din minutul 30.

În etapa la zi, ambele echipe au pierdut și au avut câte un eliminat: Printerr 2-6 cu Renaut-EOS (după 2-2 în repriza a doua), respectiv Mobexpert 4-10 cu Televol Systems (după 4-6 până în minutul 34, cu 5 reușite ale lui Mihai Dragne).

Lindab a pierdut clar duelul cu Rompetrol, formație ce ajunge la trei victorii la rând: 1-4 la pauză și 4-8 în final (Alex Petcu x 3).
Abordată cu o tactică diferită, restanța cu RCS & RDS i-a adus echipei Lindab o victorie extrem de importantă în zona inferioară a clasamentului: 2-1 la pauză și golul de 5-3 final sosit în ultimele secunde (Teo Mălălcioiu x 3).

Cu experiențe în turneele europene din Plovdiv, respectiv Madrid, Hidroconstrucția a fost surprinsă de jocul ofensiv făcut de PepsiCo și, după 3-0 în start, a încheiat repriza cu 5-3. Primele patru minute ale părții secunde i-au adus încă patru goluri, iar situația consemnată la final a propusat partida pe locul 2 în topul stagional al eficacității: 12-7, cu câte patru reușite pentru Marian Smaranda și Bogdan Stănciulescu.

* Marco Vet a amânat jocul cu Royal Car.

2.Liga propune două două favorite la promovarea directă

25-30 /11 / 2019 © RINF TECH și BCR se distanțează la patru puncte în fruntea clasamentului înaintea ultimei etape din 2019 a eșalonului secund.
Runda 9 a adus un nou rezultat pozitiv pentru Concelex, în timp ce FAIR Play a fost aproape foarte aproape de primul punct.

Invincibilă în fața celor patru partenere din Play-off-ul stagiunii trecute întâlnite în această toamnă și cu trei victorii la rând, Electronic Arts a condus-o pe RINF TECH (1-0, 2-1), prima parte fiind încheiată la egalitate (3-3).
Repriza secundă a fost începută cu gol de IT-iști, care și-au securizat succesul doar în ultimul minut: 3-5 pentru RINF, cu trei reușite semnate de Cătălin Neagu.

Segula rămâne cu o singură victorie în ultimele 6 partide, după o remiză cu Concelex stabilită încă din minutul 26.
Moralul conferit de primul succes stagional a ajutat-o pe Concelex să revină de la 2-4 la pauză, pentru ca partea secundă să aducă patru goluri în cinci minute: final 5-5.

Fără puncte pierdute de trei runde, Wipro a cedat pe final în fața BCR: 0-2 la pauză, 1-2 și 2-3 până în minutul 35, final 2-5, iar bancarii bifează a cincea victorie consecutivă.

Cu Gicu-Gabardin Murat (ex-Tuborg) ca noutate, autor al unei duble, FAIR Play a fost mai aproape ca oricând de primul punct din sezon în etapa cu ING Bank, care astfel iese din seria negativă de trei eșecuri la rând: 0-2 la pauză, 2-3, 3-4, 4-5 și 5-6 în final.

Cu prezențe în sferturile și în semifinalele secțiunii Turneu după locul 12 ocupat la finele sezoanelor regulate, EY are unul din cele mai prolifice starturi de campionat. Etapa cu UiPath a avut un aparent echilibru doar în prima parte (3-2), pentru ca după pauză situația să se clarifice elocvent: 7-2 final și a patra victorie în ultimele cinci jocuri.

Învinsă clar de EA și EY, Tuborg a marcat spectaculos în victoria cu Lex-ADSA, echipă pe care a depășit-o după prime 15 minute echilibrate: 4-2 la pauză și 6-2 în final, cu 3g semnate de Dan Anghel.

Cu 2-0 din minutul 5, PharmaFarm a fost depășită constant de DCN EU Cash & Carry în fața căreia a avut o perioadă de 27 minute fără gol: 3-6 în final și 4 cartonașe galbene pentru retaileri.

Admiral a avut cu Engie un duel facilitat de cele patru goluri înscrise în primele zece minute: 6-3 la pauză și 12-4 în final, 5g reușite de Cătălin Huțușoru și a patra victorie la rând.

* GreenPoint nu s-a mobilizat pentru jocul cu Sport Suport, pierdut prin neprezentare (0-5).
** Deloitte Digital a amânat jocul cu Ericsson.

Silviu Hanu înscrie "Golul Etapei 11 by Lotto" pentru Mega Image

--25 /11/ 2019- © Reușita portarului Silviu-Daniel Hanu prin care Mega Image a făcut 4-1 înainte de pauza victoriei cu Hidroconstrucția a fost desemnată .Golul Etapei 11 by Lotto. din 1.Liga.

În vârstă de 33 ani și cu numărul 13 pe tricou, căpitanul retailerilor a înscris 11 goluri în 9 sezoane de campionat, interval în care a fost desemnat cel mai bun portar și a cucerit un titlu de campion (sezonul 2013/14).

Silviu-Daniel Hanu a mai fost desemnat autorul golului etapei în urmă cu patru ani (https://youtu.be/6YSlpmckv9o).

Pentru Mega Image este a doua distincție stagională din trei nominalizări.

# 3 (17) # 2 (6)

Catena Racing Team se apropie în premieră de “careul de ași”

18-22 / 11 / 2019 © Etapa 11 din 1.Liga a adus ascensiunea pe locul 5 pentru nou-promovata Catena Racing Team, înaintea duelului cu liderul AD Auto Total, egalat în clasament de TTA.
Printerr a fost la câteva secunde de prima victorie stagională, restanța cu Lindab aducându-i totuși al doilea punct din actualul campionat.

√ Nominalizații pentru “.Golul Etapei 11 by Lotto.”, concurs desfășurat pe baza voturilor exprimate de echipele din 1.Liga și de fani pe Facebook (lunea între orele 10-20) sunt: Silviu-Daniel Hanu (Mega Image), Silviu-Costel Costache (Catena Racing Team), Dan-Alexandru Dumitrache (Rompetrol).

Fără puncte de 4, respectiv 5 etape, Lindab și Printerr au avut într-un meci restant cea mai spectaculoasă remiză stagională. Cu numeroase răsturnări de scor, Printerr a părut mai decisă în partea secundă. Ultimul minut a adus câte un gol de fiecare parte, Lindab prin Teodor Mălăncioiu fiind echipa care a stabilit scorul final: 7-7, după 3-3 la pauză, Alex Mavrodin semnând patru reușite pentru IT-iști.

Începută cu gol, etapa curentă a fost pierdută de Printerr după o dispută echilibrată în care Rompetrol s-a desprins în ultimul minut pentru 1-3 final.

TTA a strâns 6 puncte după două jocuri în care a încasat câte 5 goluri.
Victoria din restanța cu Royal Car a avut un istoric simplu: 4-1 la pauză, 7-3 (23’) și 9-5 în final, cu Tănase Mușat (x4) marcatorul jocului.
Jocul cu PepsiCo a avut mult mai multă adrenalină. Cu două goluri primite în primele minute, TTA a revenit până la pauză și printr-o lovitură de penalitate (3-2), pentru ca apoi să își securizeze succesul prin dubla lui Emilian Hulubei din ultimele secunde: 8-5 în final, golgheterul la zi Antonio Rusie (x5) aducând cel mai important aport ofensiv pentru nacelari.

În deficit de puncte după un start lansat de sezon, Mega Image și Hidroconstrucția au avut un duel cu ritm alert pe toată durata jocului în ciuda evoluției scorului: 4-1 la pauză și 6-2 la final.

Neînvinsă de cinci etape, interval în care a înregistrat patru victorii, Catena Racing Team a obținut din etapa curentă disputată cu Royal Car și cel mai detașat succes stagional: 1-1 până în min.10, 4-1 la pauză și 9-2 în final, cu triple pentru Iulian Cană și Mihai Prodan.

Învinsă doar de primele două clasate, Marco Vet a avut o misiune imposibilă în fața Televol Systems în condițiile în care a aliniat o echipă fără rezerve și cu doi jucători cu probleme medicale: 2-2 până în min.11, 2-6 la pauză și 3-12 în final, Mihai Dragne (x4) devenind după acest joc golgheterul echipei.

* Mobexpert nu s-a putut mobiliza pentru etapa cu AD Auto Total (0-5), în timp ce Lindab a amânat jocul cu RCS & RDS.

Podium pentru Electronic Arts și prima victorie pentru Concelex

18-23 /11 / 2019 © Participantă în Pre-barajul de promovare din sezonul trecut, pierdut la lovituri de departajare în fața PepsiCo, Electronic Arts se poziționează pe podiumul 2.Liga după cele două victorii obținute săptămâna trecută.
Runda a fost una impresionantă atât pentru Concelex (aflată la primul success din sezon), cât și pentru PharmaFarm (cu eșec pe final în fața liderului BCR).

Cu victorii împărțite în Play-off-ul trecut (5-2, 2-3), Segula și Electronic Arts au avut un duel neașteptat de dezechilibrat. Startul debordant al gamerilor s-a dovedit decisiv și, cu hattrickul noului golgheter la zi Mihai Dragomir (1’, 5’, 7’), apoi 0-4 după pauză, Electronic Arts a obținut o victorie care o plasează înaintea duelului cu RINF TECH pe locul 3: final 1-5.

GreenPoint a început săptămâna cu un eșec drastic suferit în restanța cu Electronic Arts (0-2 la pauză și 0-9 în final), pentru ca în etapa curentă disputată cu Concelex să spere la primele puncte stagionale. Ecologiștii au condus cu 2-0 și 3-1, pentru ca după 3-3 la pauză și 3-5 în partea a doua, să egaleze înainte de final. Cu Cristian Niță autor a patru goluri dar și al un autogol, Concelex a dat lovitura de grație la ultima fază și obține primul succes: 5-6.

Fosta prim-divizionară BCR, lipsită de suspendații Codruț Ciucă și Andrei Constantin, a înscris în minutul 37 golul victoriei cu debutanta PharmaFarm: 1-0 și 1-2 după pauză, 3-2 în final.

După un meci cu Engie în care a condus cu 3-0 din minutul 4, Ericsson se apropie de zona de Play-off: 6-1 în final, Nicolae Cristescu (x3) fiind surprinzătorul marcator al unui joc ce l-a remarcat pe portarul învinșilor, Gabriel Predescu (50 ani).

Învingătoare netă cu UiPath, 8-2 după 3-0 (7’) și 4-2 (pauză), cu stranierul Aurelian Dumitru autor al unei duble, Sport Suport devine cea mai ofensivă secund-divizionară și rămâne cu un singur eșec stagional, suferit în etapa de debut.

Fostul echipier al Provident, Apollo Baciu, nu a ajutat-o pe FAIR Play să evite un nou eșec în etapa cu Admiral. A fost 0-6 la pauză, 2-10 și 5-10 la final, Cătălin Huțușoru semnând cinci dintre reușite.

Cu doi jucători mai puțin pe toată durata jocului, Tuborg a deschis scorul cu EY, iar pauza a încheiat-o cu un scor neașteptat de strâns (4-1). Focusați pe ofensivă, auditorii au înscris de zece ori în partea secundă, iar în final au obținut cea mai categorică victorie în cele peste 60 jocuri disputate în campionat: 14-1, 6g fiind ale lui Dan Răuț.

Gabriel Nătăvală marchează "Golul Etapei 10 by Lotto"

--18 /11/ 2019- © Lovitura liberă a lui Gabriel Nătăvală prin care RCS & RDS a deschis scorul în minutul 15 al eșecului cu Gemini Solutions a fost desemnată .Golul Etapei 10 by Lotto. din 1.Liga.

• Laureat cu o distincție și în urmă cu patru ani,
căpitanul cabiliștilor în vârstă de 32 ani evoluează cu numărul 4 și totalizează 79 goluri în cel de-al 7-lea sezon de campionat.

Pentru RCS & RDS este prima distincție stagională, obținută din 3 nominalizări.

Gemini Solutions - învinsă de PepsiCo și Renault-EOS

11-16 / 11 / 2019 © Săptămâna jocului naționalei României cu Suedia i-a adus echipei Gemini Solutions două înfrângeri în 1.Liga, dar și primul eșec stagional pentru DCN EU Cash & Carry în 2.Liga. Finalurile de joc au fost cu puncte obținute in extremis de Renault-EOS, Rompetrol și Royal Car.

√ Nominalizații pentru “.Golul Etapei 10 by Lotto.”, concurs desfășurat pe baza voturilor exprimate de echipele din 1.Liga și de fani pe Facebook (lunea între orele 10-20) sunt: Teodor Mălăncioiu (Lindab), Gabriel Nătăvală (RCS & RDS), Elvis-Alin-Cristian GIUROIU (Royal Car).

Nou-promovata PepsiCo a arătat, în etapa cu Gemini Solutions, că victoria cu Televol Systems survenită după o serie de 6 jocuri fără puncte nu a fost întâmplătoare. Conduși cu 0-2 în start, jucătorii lui Gabriel Dumitrache au întors la 4-2 în debutul părții secunde, pentru ca beneficiind de cele 4 reușite ale noului golgheter la zi din 1.Liga Aurelian Ursu să închidă tabela cu 7-4.

În avans pentru etapa 11, Gemini Solutions a cedat cu 1-2 în fața Renault-EOS, pentru care a marcat golul victoriei în penultimul minut de joc Dorin Dragomirescu.
Pe final Cătălin Neagu (reacție la fault suportat), respectiv Andrei Secelean (cumul "galbene") au fost eliminați.