Printerr impresionează în 1.Liga, RCS & RDS devine lider în 2.Liga

--16-17 /11/ 2018--Săptămâna a noua din sezon a fost închisă în 1.Liga cu victoriile meritorii ale echipelor Printerr, Hidroconstrucția și Renault-Omniasig, în timp ce RCS & RDS cu o tactică desăvârșită a detronat-o pe Catena Racing Team în eșalonul secund.

√ Concursul “.Golul Etapei by Lotto.”, derulat exclusiv pe Facebook lunea între orele 10-22, îi nominalizează în Etapa 9 din 1.Liga pe jucătorii:
Robert-Antal Nagy (Mega Image), Alexandru Mavrodin (Printerr) și Florin-Lucian Cernat (Instituțiile Lumina).

CLICK aici pentru a viziona și vota propunerile

Printerr a avut o primă repriză impresionantă în jocul cu Instituțiile Lumina, însă după 2-0 la pauză s-a văzut egalată prompt prin reușitele fostilor internaționali Florin Cernat (la debutul în campionat) și Gigel Bucur.
Cu o dublă în min.31 și 40, fundașul Florin Găburici a demonstrat că poate fi providențial și în ofensivă: scor final 4-2 și a patra victorie în ultimele cinci etape pentru experții în tehnologie. ‹DETALII

Jocul precis din apărare i-a adus Hidroconstrucției din restanța cu Lindab a patra victorie la rând, după un start de sezon fără puncte în patru jocuri. Egalată după pauză, Hidro a beneficiat de un autogol în min.32: scor final 2-1. ‹DETALII

Renault-Omniasig termină cu puncte al patrulea meci stagional în care este condusă la pauză.
Deloc afectată de două goluri primite în start, Televol Systems a condus la pauză cu 2-3, pentru ca apoi diferența să fie majorată, 2-4. Patru reușite sosite între min.31-37, din care prima semnată de către debutantul Marius Raicu, au schimbat brusc deznodământul în favoarea selecționatei: 6-4. ‹DETALII

• Singurele echipe invincibile după 9 etape de campionat au avut parte de un veritabil derby pentru supremația din 2.Liga. În deficit permanent pe tabelă, Catena Racing Team a pus o presiune constantă pe apărarea fostei prim-divizionare RCS & RDS, care s-a bazat din plin pe inspirația portarului Cristian Barta. După 2-3 la pauză, a doua reușită din meci a lui Gabriel Nătăvală a stabilit încă din min.28 scorul final: 2-4 și poziția de lider pentru cabliști. ‹DETALII

• Prestația bună din etapa precedentă cu RCS & RDS a fost continuată de Wipro și în meciul cu EY, în fața căreia s-a impus datorită unei prime reprize formidabile. Cu 3-0 la pauză, repriza secundă a început cu cinci reușite în cinci minute, pentru ca la final IT-iști să își mențină diferența în fața auditorilor: final 6-3. ‹DETALII

• Fără puncte în ultimele două etape însă plasate diferit în clasament, Hilti și Ericsson au avut un duel tranșat de echipa-favorită. În condițiile în care constructorii au evoluat cu un jucător mai puțin, echilibrul de pe tabelă a fost menținut doar în primul sfert al meciului: 1-4 la pauză și 1-6 în final. ‹DETALII

• După un start de sezon fără puncte, Admiral încheie al patrulea joc consecutiv neînvinsă. Inițiativa din partida cu UiPath s-a concretizat încă din primele minute, pentru ca avantajul să fie majorat în ultima parte a jocului: 3-1 la pauză și 7-4 într-un final în care Admiral a încasat gol din lovitură de penalitate. ‹DETALII

• Cu 3-0 după 11 minute din jocul cu Lex-ADSA, Schindler a reușit să își mențină diferența după eliminarea directă a portarului Cătălin Moise pentru henț în fază iminentă de gol: 4-1 și 5-2 la pauză, 8-4 în final, cu patru goluri pentru Robert Lica, jucător care îl egalează în topul marcatorilor pe Mihai Prodan (Catena). ‹DETALII

Decimată de absențe, GreenPoint și-a ținut poarta închisă doar în primele opt minute ale jocului cu Sport Suport: 0-7 la pauză și 0-14 în final, cu șapte marcatori pentru învingători și al patrulea meci din sezonul de 2.Liga în care o echipă nu înscrie. ‹DETALII