Puncte vitale pentru Hidroconstrucția și Royal Car în zona barajelor

--27-31 /05/ 2019- © Cu trei etape înainte de finalul celui de-al zecelea sezon de campionat din 1.Liga, șase echipe se află în lupta de evitare a celor trei locuri de baraj.
Mega Image și-a continuat progresul și a urcat pe locul 8 în clasament după etapa 27, Instituțiile Lumina și Renault-Omniasig rămân cu un avans fragil față de Televol Systems, în timp ce Royal Car și Hidroconstrucția sunt deocamdată plasate cel mai nefavorabil.

√ Concursul “.Golul Etapei by Lotto.”, derulat exclusiv pe Facebook lunea în intervalul orar 9-21, îi nominalizează în Etapa 27 din 1.Liga pe jucătorii: Gheorghe-Mihai Băjănaru (AD Auto Total), Alex.-Cr.-Mircea Șomârlea (Mobexpert) și Mihai Havași (Lindab).
CLICK aici pentru a viziona și vota propunerile

În fața unui adversar slăbit de absențe și fără rezerve, formația Mega Image a profitat de ocazie și a obținut cea de-a șasea victorie la rând. Cu 1-0 la pauză, 3-0 și în superioritate numerică din min.30, retailerii au încheiat meciulcu Instituțiile Lumina într-un mod categoric: 5-0, trei dintre reușite aparținându-i lui Dorin Nicolescu.

În avans pentru etapa 29, Rompetrol a revenir rapid după un gol primit de la Marco Vet și a condus cu 3-1 între min.15 și 38. Marian Boieșan a fost responsabilul cu golurile și cu egalarea, ultima reușită sosind în secundele de final: 3-3.

Hidroconstrucția s-a văzut condusă de Mobexpert cu 0-3 în startul părții secunde a restanței din etapa 26, pentru ca după două reușite să spere la egalare. Alex Șomârlea prin al treilea gol din meci a pecetuit victoria Mobexpert: 2-4.

Disputată fără rezerve, etapa curentă a fost tranșată de Hidroconstrucția neașteptat de categoric în fața Marco Vet. Cu 2-1 în min.7, Hidro a punctat de 8 ori consecutiv în doar 21 minute, pentru ca partea secundă să fie mult mai echilibrată: 11-3 final, cu 4g pentru Marian Smaranda.

Televol Systems a ratat victoria în cea de-a șasea etapă la rând, partida cu Mobexpert fiind cedată încă din start: 0-4 în min.15 prin reușitele aceluiași jucător, 1-5 la pauză și 5-8 în final. Alex Șomârlea a marcat de șase ori și se detașează în postura de principal marcator în eșalonul principal.

AD Auto Total a făcut un penultim pas pentru adjudecarea titlului de campioană, după un joc cu Renault-Omniasig în care fiecare echipă a câștigat câte o repriză: 4-0 la pauză și 4-1 în final, iar selecționata rămâne cu un singur punct în șase meciuri.

Printerr își securizează prezența pe locul 5 după o nouă victorie la limită în returul cu Lindab: 1-1 la pauză, 3-1 și 3-2 în final, constructorii marcând în ultimele secunde ale reprizelor.

Royal Car s-a detașat după pauză de selecționata ADSA-Enterprise: 2-2 și 5-2. Diferența a fost făcută de Mihai Stoica, jucător care după un gol în prima parte și un penalty ratat după pauză a înscris apoi de încă două ori. Pe final Valeriu Simion de la echipa învinsă a fost eliminat.

În avans pentru etapa 28, într-un duel al fruntașelor din Topul "Fair-Play Cumpăna", Rompetrol și-a asigurat un moral excelent încă din startul jocului cu Royal Car, încheiat cu cea de-a 14-a victorie stagională: 3-2 la pauză și 6-2 în final, cu 4g înscrise de Cristian Petcu.