RCS & RDS are prima șansă pentru promovarea de pe locul 2

--29 /05/ 2019- 2.Liga-Play-off, Etapa 13 © Cele trei jocuri disputate pentru penultima etapă a confirmat rezultatele consemnate în sezonul regulat, iar locul pentru locul 2 devine și mai palpitant. RCS & RDS s-a impus la fel de greu, Admiral a avut din nou jocul la discreție, în timp ce Sport Suport a fost depășită iar după o primă parte echilibrată.

Cu scor identic cu cel care a contat pentru meciul-tur, 4-3, partida care a opus reprezentativele RCS & RDS șu DCN EU Cash & Carry a avut un final formidabil. Echilibrat pe întreaga durată, meciul a fost decis la ultima fază. Ionuț Ghiță a fost jucătorul providențial pentru RCS & RDS, echipă condusă cu 1-2 la pauză și 2-3 din min.35. Golul egalizator din min.38, recuperarea din fața porții și contraactul lansat în ultimele secunde și finalizat de Cătălin Marin le-au adus cabliștilor atât victoria, cât și prima șansă la promovarea directă.

Admiral și-a făcut un meci ușor încă din startul partidei cu Electronic Arts, în fața căreia s-a impus elocvent. A fost 4-0 din min.16, 5-0 la pauză, 7-0 și 7-2 în final.

Cu biletele pentru 1.Liga obținute deja, Catena Racing Team s-a moblizat în jocul cu Sport Suport, de care a dispus după o primă repriză echilibrată: 1-2 și 3-3 la pauză, 5-3 și penalty apărat, final 7-3, cu decarul Iulian Cană semnând pentru farmaciști trei dintre reușite.