Reviriment pentru Gemini și primul scor alb din 2.Liga

--19-21 /11/ 2018--Etapa 10 și ultima din toamnă a început cu victorii deosebit de importante pentru Gemini Solutions și Mobexpert în tentativa de a se menține în zona podiumului din 1.Liga.
În eșalonul secund, Segula a confirmat în fața încă unui adversar titrat, Sodexo Pass i-a încurcat calculele echipei Schindler, în timp ce Ericsson și EY au semnat primul 0-0 din istoria 2.Liga și al treilea din istoria campionatului.

• Revanșa după eșecul suferit în fața echipei Instituțiile Lumina din finala mică a turneului național .Superliga Companiilor. Mangalia 2018 i-a reabilit formației Gemini Solutions situația din clasamentul Ligii.
Conduși cu 0-2 și 1-3 la pauză, IT-iștii s-au apropiat la 2-3. Eliminarea pentru două avertismente primite de Florin Rizea în aceeași fază a fost urmată de încă două goluri pentru Gemini, pentru ca la restabilirea echilibrului numeric stranierul Romulus Ilie să le aducă pedagogilor egalarea. Finalul a fost unul de fericit pentru vicecampioană, care și-a apropiat victoria prin golurile sosite în min.38 și 40: final 6-4. ‹DETALII

• După victoriile cu Printerr și Gemini, Rompetrol a condus-o de două ori pe ocupanta locului 3, Mobexpert. Egalarea din finalul primei părți a lui Ovidiu Coroiu a fost continuată după odihnă cu un joc mult mai percutant pentru specialiștii în mobilă, care au trecut la conducere în minutul 27. Florin Cormoș și Alex Șomârlea au punctat pe final de încă două ori pentru victoria echipei Mobexpert, scor 2-5, într-o perioadă în care Rompetrol a forțat a șasea greșeală a adversarului inclusiv cu portar-ofensiv. ‹DETALII

• Restanța din etapa 4 a fost abordată de Hidroconstrucția cu Cosmin Epurescu între buturi și fără stranierul Bogdan Stănciulescu, în timp ce ADSA-Enterprise a mizat pe o formulă de joc ofensivă.
Startul formidabil cu goluri în min.2 și 4 a fost urmat de un recul pentru hidroconstructori, care au fost egalați înainte de pauză. Cu un joc deschis și pe contre, Hidro s-a detașat cu șansă pe tabelă, pentru ca finalul să îi consemneze a cincea victorie la rând: 4-3. ‹DETALII

• În avantaj din primul minut, AD Auto Total a avut o misiune facilă în etapa cu Lindab, de care s-a desprins decisiv încă din prima parte. Conduși cu 5-0, constructorii au avut după pauză un interval de 13 minute în care au marcat fără să mai primească vreun gol, pentru ca pe final să iasă la rampă Andrei Dumitru (x4): final 9-1 și medie de 5,5g/meci pentru campioana în exercițiu. ‹DETALII

• După trei sezoane în care s-a clasat în partea inferioară a clasamentului, Segula uimește pozitiv liga secundă prin cea de-a opta victorie la rând și a doua consecutivă obținută în fața unei retrogradate. Meciul cu Sport Suport a fost mult mai complicat decât precedentul cu Tuborg: 1-0, 1-3 la pauză, 5-3 în min.30, 5-5 și reușita victoriei cu 6-5 sosită în min.38 de la fundașul cu veleități de marcator Ionuț Culcică. ‹DETALII

• Partida dintre Schindler (locul 7) și Sodexo Pass (locul 15) a avut un învingător neașteaptat de detașat.
Golul din primele secunde ale lui Robert Lica s-a dovedit a fi cel de onoare pentru favorită: 1-3 la pauză și 1-6 în final pentru Sodexo Pass, cu 4 goluri marcate de Mădălin Purice și o dublă a portarului reprofilat în atacant Mihai Mină. ‹DETALII

• Meciul dintre Ericsson (cu debut al stranierului Alex Mavrodin) și EY (lipsită de Tudor Răuț), echipe cu o medie de 8g/meci, a avut un deznodământ șocant. Remiza fără goluri, 0-0, a avut doar două evenimente statistice, ambele de partea Ericsson: cartonaș galben în prima repriză și cinci greșeli în ultimele patru minute din meci.
A fost primul joc fără goluri din istoria ligii secunde și al treilea din istoria de 10 sezoane a campionatului, după precedentele petrecute în urmă cu mai puțin de șase luni: Royal Car vs Marco Vet (et.3 din actuala stagiune) și Lindab vs Mega Image (penultima etapă din stagiunea trecută). ‹DETALII

• În formă după ultimele rezultate, TUI TravelCenter (victorie și remiză după șase prime eșecuri), respectiv Admiral (trei victorii și un egal după patru prime eșecuri) au avut parte de un duel echilibrat până în min.35. A fost momentul desprinderii gamerilor, care s-au detașat în ultima parte a jocului: 2-6 și ascensiunea continuă pentru Admiral. ‹DETALII

• Restantă în mod surprinzător la capitolul puncte în ultimele cinci etape în condițiile care a participat în faza barajului pentru 1.Liga în ultimele patru sezoane, DTM-MApN a depășit-o pe Engie grație dublelor lui Alex Șarvarin și Claudiu Bejinaru: 2-1 la pauză și 4-2 în final. ‹DETALII