Serie continuă de epiloguri electrizante în 1.Liga

--01-05 /04/ 2019- © 1.Liga, Et.21 © Secundele de final au adus goluri decisive în trei meciuri din această etapă. Dacă Lindab și Hidroconstrucția au remizat cu trei reușite alternante, Renault-Omniasig și AD Auto Total în schimb au obținut victoria.
Remarcata etapei este Televol Systems, printr-un succes în care fair-play-ul a fost primordial.

√ Concursul “.Golul Etapei by Lotto.”, derulat exclusiv pe Facebook lunea în noul interval orar 9-21, îi nominalizează în Etapa 21din 1.Liga pe jucătorii:
Andrei-Ștefan Beică (BCR), Daniel Iftodi (Gemini Solutions) și Titus-Robert Poșogeanu (Marco Vet).
CLICK aici pentru a viziona și vota propunerile

Neașteptată performeră la capitolul remize, Lindab nu a făcut rabat nici cu Hidroconstrucția, în speță singura echipă din 1.Liga care avea 0 în dreptul rezultatelor de egalitate.
Cu 2-0 la pauză și 4-1 în partea secundă, Lindab a fost egalată de două ori pe final: mai întâi în minutul 39 de Bogdan Floarea și, după reușita lui Alin Pisău, în ultima fază a jocului prin Bogdan Stănciulescu: 5-5, rezultat ce menține blocate aspirațiile ambelor echipe.

Ultimul minut a decis și returul disputat de Renault-Omniasig și Mega Image. Dacă în tur retailerii obțineau egalarea, în partea a doua a sezonului inginerii au marcat golul victoriei.
Cu 1-2 la pauză și 1-3 imediat după odihnă, selecționata Renault-Omniasig a trecut cu bine peste momentul eliminării lui Andrei Secelean (cumul de “galbene”) și, după egalarea produsă în minutul 33, au încheiat meciul cu reușita lui Dorin Dragomirescu: 4-3.

Liderul AD Auto Total a trecut prin mari emoții în etapa cu penultima BCR. Avantajul din prima parte (2-0 în minutul 4 și 4-2 la pauză) a fost anulat în partea secundă, pentru ca după un nou gol marcat să fie egalat în minutul 39. Andrei Dumitru a fost responsabil cu golul victoriei, 6-5, secundele de prelungire fiind agonisante pentru învingătoarea care înregistează și o premieră negativă: meciul încheiat cu puncte în care primește cele mai multe goluri.

Mostră sublimă de fair-play, Televol Systems a ales să își descompleze echipa în condițiile în care a devenit certitudine faptul că Marco Vet va juca întreg meciul cu un jucător mai puțin. Numele echipei câștigătoare a fost unul clar în ciuda unui mic suspans conferit de egalarea la 5 din minutul 30, dar și a scorului strâns: 6-5 pentru Televol, cu o triplă a lui Alex Ilina pentru Marco Vet.

Rompetrol și-a continuat traseul pozitiv printr-o victorie-revanșă în jocul cu Instituțiile Lumina.
Cu 4-1 la pauză și 9-5 în final, Alex Dumitrache (x4) respectiv Gheorghe Bucur (x3) și-au etalat calitățile de marcatori, iar Rompetrol se detașează la 11 puncte de zona barajelor.

După patru eșecuri la rând, Royal Car a sperat la puncte în jocul cu Gemini Solutions, echipă în fața căreia cucerea în urmă cu două ierni Cupa Companiilor. Penalty-ul prin care au fost egalați înainte de pauză i-au determinat pe IT-iști să abordeze repriza secundă în forță, cu două goluri sosite rapid.
În ciuda unui forcing al mecanicilor, cei care au punctat au fost tot învingătorii: 1-4, cu o contribuție majoră a lui Daniel Iftodi.

Lipsită de rezerve, ADSA-Enterprise nu a avut șanse în jocul cu TTA și a cedat categoric și în retur: 0-3 la pauză și 1-8 în final, Tănase Mușat punându-și amprenta la cinci goluri.

Printerr a amânat meciul cu Mobexpert, reprogramat pentru Luni, 15/04, 23:00.