Televol este egala Gemini, iar Marco Vet devine vicelider

--20-23/03/2019- © 1.Liga, Et.19 © Caracterizată prin multe rezultate echilibrate, a patra etapă din retur i-a adus liderului AD Auto Total detașarea la 11 puncte de rivala Gemini Solutions, în timp ce Marco Vet a urcat pe poziția secundă.
Ultimele secunde au etichetat eșecul pentru BCR, victoria lui Mobexpert și punctul obținut de Lindab.

√ Concursul “.Golul Etapei by Lotto.”, derulat exclusiv pe Facebook lunea între orele 10-22, îi nominalizează în Etapa 19 din 1.Liga pe jucătorii:
Alex.Pintilei (Mobexpert), Iulian-Marius Ioniță (Televol Systems) și Bogdan-Alex. Stănciulescu (Hidroconstrucția).
CLICK aici pentru a viziona și vota propunerile

Cu retur început printr-un rezultat surprinzător, Televol Systems (victorie cu TTA) și Gemini Solutions (eșec cu Hidro) au oferit meciul etapei.
Avansul de puncte față de zona barajelor a făcut ca echipa din Voluntari să abordeze deconcentrată prima repriză, vicecampioana aflată în lupta pentru titlu conducând cu 0-2 la pauză și 1-3 după odihnă. Mihai Dragne (28’) și Marius Ioniță (31’) au adus remiza, final 3-3, iar IT-iștii rămân la o diferență de 11 puncte în spatele liderului.

Tot la limită, însă mult mai greu decât în tur s-a impus Marco Vet în a doua manșă stagională disputată cu BCR. Egalată după pauză și fără rezerve, finalista turneului estival .Superliga Companiilor 2018. a închis tabela încă din minutul 27 după reușita lui Tudor Hotobocescu. Pe final BCR l-a remarcat pe portarul Daniel Costache la o lovitură de penalitate irosită: final 3-2.

Mobexpert continuă seria jocurilor palpitante încheiate cu scor strâns, printr-o victorie obținută la ultima fază a jocului cu Instituțiile Lumina. Cu perioade alternante de posesie și faze spectaculoase, cele două formații au fost aproape de o remiză echitabilă, Marius Constantinescu speculând în final o eroare a adversarilor: 3-2.

Mega Image i-a încheiat echipei Rompetrol o serie de invincibilitate de 7 meciuri, după o confruntare care și-a închis tabela încă din prima repriză. Retailerii au luat initiativa prin Iancu Găzdaru (12’) și Răzvan Panțuru (13’), pentru ca Valentin Ion (16’) să debuteze cu gol pentru petroliști: scor 2-1.

În meci-restant pentru etapa 17, Mega Image a cedat pe final în fața Printerr, după ce a condus cu 2-1 din startul părții secunde și până cu cinci minute înainte de final. Cătălin Neagu și Cristi Batcu au întors scorul pentru Printerr, 2-3, echipă ce se instaleză confortabil pe locul 6.

Cu cele trei victorii stagionale obținute în primele patru etape, Lindab a încheiat cu puncte și returul cu Renault-Omniasig. A fost 2-2 la pauză și 2-4 la mijlocul părții secunde, pentru ca după o primă reușită a lui Ovidiu Chirică (33’) constructorii să egaleze înainte de fluierul de final prin execuția de finețe a lui Alin Pisău: 4-4, respectiv a patra remiză în ultimele 7 etape pentru Lindab.

Cu 2-1 la pauză, ADSA-Enterprise a iesit din odihnă cu cinci minute șocante în care a încasat cele patru goluri decisive în eșecul cu Hidroconstrucția: 3-7 și triplă pentru stranierul învingătorilor Bogdan Stănciulescu.

Cele două goluri marcate de Cristian Iordan i-au asigurat o pauză liniștită echipei AD Auto Total. După reușita de onoare marcată de Marian Stoica pentru Royal Car, partida a avut asigurat un ritm ridicat până la final: 2-1 pentru campioană.