Tuborg învinge RINF, iar Sport Suport se apropie de locul 2

• 17-21/02/2020 © A doua etapă din 2.Liga disputată în 2020 a redeschis lupta pentru locul 2, în timp ce un grup de cinci echipe sunt situate sub zona de Play-off la cel mult 4 puncte de #8.

Performerele etapei 12 au fost Tuborg (învingătoare în fața viceliderului) și Sport Suport (care a trecut de o rivală din zona de Play-off).
Toate cele 5 echipe situate sub zona de Play-off au învins, în timp ce ultimele 7 clasate nu au câștigat niciun punct.
Singurul progres important l-a avut Electronic Arts (de pe #9 pe #7), căderea cea mai mare a avut-o EY (de pe #8 pe #12), în timp ce în zona #6 - #12 nu s-a produs nicio schimbare.
Marcatorul rundei s-a dovedit Bogdan Cojocariu (Wipro - 5g), topul golgherilor fiind alcătuit din Cătălin Neagu (RINF - 27g), Mihai Dragomir (EA - 24g) și Cătălin Huțușoru (Sport Suport - 20g).
Segula a realizat scorul etapei (10-0), echipă care și-a trecut pe lista marcatorilor toți cei 6 jucători din lotul de meci.
Fără suspendați la zi, Topul "Fair-Play Cumpăna" o are în frunte de EA (-1p), urmată de Societe Generale (-2p), respectiv Sport Suport, UiPath și Deloitte Digital (câte -3p).

Învins doar de BCR în precedentele 11 etape, viceliderul RINF TECH a cedat în fața Tuborg după un joc deschis cu gol: 1-3 la pauză (cu penalty ratat de IT-iști la 1-1) și 3-4 în final, fiecare echipă atingând limita celor 5 greșeli în reprize diferite.

Sport Suport a reacționat pozitiv după golul primit în 7’ de la DCN EU Cash & Carry.
A șasea victorie la rând a fost una mai facilă decât se preconiza, în condițiile în care retailerii au evoluat fără rezerve și cu antrenorul între buturi: 3-1 la pauză și 5-1 în final.

Electronic Arts obține din etapa cu Concelex primele puncte după o serie de trei eșecuri: 0-1 și 2-1 la pauză, 4-2 și penalty apărat de portarul sezonului trecut din 2.Liga, Ștefan Popa, final 4-3.

Deloitte Digital și-a asigurat un moral excelent înaintea ultimelor 7 etape din sezonul regulat, în care va întâlni toate echipele poziționate acum în zona de Play-off: 3-0 la pauză și 5-1 la final cu PharmaFarm, 3g fiind semnate de Adrian Ioana.

A doua apariție în campionat i-a adus echipei Societe Generale al doilea eșec suferit la limită. Ericsson a condus cu 3-0 la pauză și 4-1 până în 33’, pentru ca după o egalare spectaculoasă să înscrie golul victoriei în 39’ prin Cristian Nistor: 5-4.

ING Bank nu a ratat ocazia celui de-al cincilea succes consecutiv, în ciuda unui start cu gol al adversarului Lex-ADSA: 4-2 la odihnă și 6-3 în final.

După primul punct prin care și-a încheiat seria de 7 eșecuri, Engie a ținut piept Wipro până spre finalul primei părți, moment în care inginerii s-au desprins la 0-2. A fost 0-3 la pauză și 0-7 la final, cu 5g reușite de Bogdan Cojocariu.

Cinci etape a așteptat Segula pentru a cincea victorie din sezon.
Început în sistem 6 vs 6 și fără rezerve, jocul câștigat în fața UiPath a continuat cu ambele echipe evoluând în câte 5 jucători după accidentarea unui component al IT-iștilor: 3-0 la pauză, 10-0 în final.

Dacă Admiral a evoluat într-un amical cu Lex-ADSA (8-6) după neprezentarea GreenPoint, BCR în schimb a ales un joc intern după neprezentarea EY.