Ultim minut cu puncte pentru Renault-Omniasig, UiPath și Sodexo

--03-05 /12/ 2018--Luna decembrie a fost deschisă cu două meciuri în care echipa favorită a egalat și a înscris golul victoriei în ultimele secvențe: Renault-Omniasig cu Rompetrol în 1.Liga, respectiv UiPath cu Lex-ADSA în 2.Liga.
Tot cu emoții s-au impus în 1.Liga fosta campioană Mega Image, alături de echipe din top4 în ultimele două sezoane, AD Auto Total, TTA și Gemini Solutions.
Penultima etapă de eșalon secund din 2018 i-a adus echipei Sodexo Pass în ultimele secunde prima remiză din sezon, în timp ce Segula și DTM-MApN au bifat victoria.

• Cu două victorii în ultimele trei etape, însă învinse în runda precedentă, Renault-Omniasig și Rompetrol și-au alternat des perioadele de posesie și joc avansat.
Situată mai bine în clasament, reprezentativa auto-asigurări a fost surprinsă pe tabelă și a alergat cu folos după egalare.
Sosit cu un minut înainte de final din partea lui Ionuț Petrescu, golul de 2-2 a fost urmat și de cel al victoriei, marcat de Dorin Dragomirescu în poarta improvizatului portar advers, Alex Petcu: scor 3-2 și a cincea victorie din nouă întâlniri directe consemnate în campionat. ‹DETALII

Mega Image, cu o singura victorie în ultimele șase meciuri, a avut un meci complicat cu BCR, echipă situată pe penultimul loc însă cu moral excelent după primul succes stagional.
Două erori în defensivă cu Robert Nagy și Răzvan Panțuru finalizatori, dar și multe ratări în care s-a remarcat portarul Silviu Hanu au făcut ca bancarii să fie conduși cu 2-0 la pauză. Diferența s-a dovedit insurmontabilă în condițiile în care Nicolae Dudău a punctat pentru retaileri în startul reprizei secunde, reușita de excepție a lui Daniel Cătălin consolând în mică măsura trupa bancară: 3-1 final pentru Mega Image. ‹DETALII

• Triumfurile cu BCR, Hidroconstrucția și Lindab i-au asigurat echipei Royal Car poziționarea deasupra zonei de baraj, astfel că meciul cu TTA a fost abordat cu un moral excelent. Efectele au fost resimțite în mod direct și pe tabelă: 1-0 și, după două goluri încasate în finalul primei reprize, 2-2 în startul părții secunde. Minutul 35, prin Emilian Hulubei, a înclinat balanța pentru TTA, echipă ce a încheiat partida la limita greșelilor: scor 2-3. ‹DETALII

• Fără rezerve în etapa cu liderul AD Auto Total, Instituțiile Lumina a eșuat în tentativa de a reedita victoria cu TTA obținută în situații similare.
Cu 4-0 la pauză și 6-0 în min.25, duelul campioanelor din cele două eșaloane valorice a fost animat surprinzător în ultimele cinci minute, atunci când pedagogii au finalizat două din cele trei lovituri de penalitate primite: scor final 6-2. ‹DETALII

ADSA-Enterprise a demostrat că a dat uitării eșecul cu BCR, partida cu vicecampioana Gemini Solutions fiind abordată surprinzător de eficient. Condusă cu 2-0 (‘6) și 4-2 (pauză), selecționata s-a apropiat la 4-3, pentru ca în ultimele șapte minute să încaseze patru goluri fără nicio replică: scor 8-3 pentru Gemini, 4g pentru MVP-ul și golgheterul sezonului trecut Laur Militaru, dar și eliminare directă pentru învinsul Valentin Simion ('40, henț în fază iminentă de gol). ‹DETALII

• Învingătoare cu Segula și Schinder, dar învinsă de TUI și GreenPoint, Sodexo Pass și-a surprins adversarul Ericsson în finalul unui meci în care a fost depășită pe tabelă (1-2 la pauză și 2-4 în min.33). Marin Miu și Costin Voicu în ultima fază a jocului au salvat punctul pentru cuponari în prima remiză stagională: 4-4. ‹DETALII

• Condusă cu 0-1 la pauză, Segula și-a continuat seria de invincibilitate atât în acest sezon (10 jocuri), cât și în istoria întâlnirilor cu Schindler (4 jocuri). Alex Drăgunoiu (’23), Ionuț Șchiopu (’26) și Ionuț Vasile (’32) au închis tabela la 3-1 pentru ingineri, care în ultima parte a sezonului regulat vor mai avea de jucat din top8 cu Catena, RCS & RDS și DCN EU. ‹DETALII

• Asemenea etapei trecute cu liderul RCS & RDS, ultima clasată Lex-ADSA a pierdut la limită după ce a condus pe tabelă runda cu ocupanta locului 16, UiPath. 2-0 în min.3, 3-1 în min.12, 4-3 la pauză și 5-3 până în min.32 au fost coordonatele care păreau să scrie graficul primului meci cu puncte pentru specialiștii în drept. Dubla lui Vali Varvarichi și finalizarea lui Alex Cresiun au asigurat victoria echipei UiPath, ultimele două goluri sosind în minutul de final: scor 5-6. ‹DETALII

• În situația unei formule în componența căreia s-au regăsit doar trei jucători din lot, Hilti a pierdut la “masa verde” etapa cu DTM-MApN, scor 0-5, și a învins într-un amical în care a beneficiat de întăriri (1-1 la pauză, 3-2 în final).